UNRWA Genel Komiseri Philipe Lazzarini dün (30 Ekim Pazartesi) akşam BM Güvenlik Konseyi'nin olağanüstü toplantısı sırasında Konsey üyesi ülkelerin temsilcilerine yaptığı açıklamada İsrail'in bütün her tarafa çok yoğun bir şekilde saldırılar düzenlemesi sebebiyle Gazze'de hiçbir güvenli bölge bulunmadığını ifade etti. 

Lazzarini İsrail'in kiliseleri, camileri, hastaneleri ve insanların sığındığı sosyal kurumları rastgele bombaladığını ve sürekli toplu katliamlar yaptığını vurguladı. 

Lazzarini Gazze'de kuşatma altında olan halkın toplu sürgün tehdidiyle karşı karşıya olduğunu ve bütün bölge ahalisinin toplu cezalandırmaya maruz kaldığını belirtti. 

İşgalci İsrail’in Alçakça Saldırılarının 220. Günü Bilançosu İşgalci İsrail’in Alçakça Saldırılarının 220. Günü Bilançosu

Lazzarini son bir hafta içinde bağlantıların kopması sebebiyle sivil hizmetlerin büyük ölçüde çöktüğünü, bu çöküşün daha da devam etmesi durumunda Gazze bölgesinde BM'nin çalışmasının tümüyle imkansız hale gelmese bile çok zor hale geleceğini hatırlattı. 

Bu arada BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF tarafından yapılan açıklamada da Gazze'de günde ortalama 240 çocuğun öldürüldüğü veya yaralandığı bilgisi verildi.