Muslim Port Haber Merkezi | Bekir Sıtkı Şirin

Mısır'da seçimlerle işbaşına gelen ilk cumhurbaşkanı olan merhum Muhammed Mursi 10 yıl önce bugün görevinden uzaklaştırılmıştı. 3 Temmuz 2013'te dönemin Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi tarafından yapılan darbeyle görevden alınan Muhammed Mursi Mısır zindanlarında şehadet şerbeti içti. Mursi çektiği çilelerin ardından Rabbine kavuşurken İhvan-ı Müslimin hareketi de Sisi güçleri tarafından nefes dahi alamaz hale getirildi.

MURSİ, FİLİSTİN DİRENİŞİNE DESTEK OLDU

Mısır'ın meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yönetim erkinden uzaklaştırılması mazlumlara hüzün emperyalistlere sevinç vermişti. Zalim Abdulffetah es-Sisi tarafından yönetim erkinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi görevde kaldığı sürede Mısır halkının yanı sıra Filistin halkı için de umut olmuştu. Muhammed Mursi'ye yönelik gerçekleştirilen kanlı darbenin gerekçelerinden biri de Mursi'nin Filistin direnişine verdiği destek idi. Bu doğrultuda Muhammed Mursi'nin cumhurbaşkanlığı görevinde bulunduğu süre zarfında Mısır hükümetinden önemli bir destek gören Filistin direnişi, Sisi'nin yönetimde olduğu süreçteyse adeta terörist muamelesi gördü.

KÖRFEZ ÜLKELERİ VE BATI DÜNYASI SİSİ'YE DESTEK VERDİ

Mısır'da meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye yönelik gerçekleştirilen darbe sürecinin ekonomik ayağının özellikle Körfez ülkeleri tarafından sağlandığı ortaya çıkmıştı. Darbede Sisi'ye ciddi ekonomik destek veren Körfez ülkelerinin başını Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan çekmişti. Gerçekleşen darbe sonrasında Batı da kendinden beklenir bir tutum takınmış ve konumunu Sisi'den yana belirlemişti.

MURSİ'NİN ÜÇ BÜYÜK SUÇU

Merhum Muhammed Mursi'nin yönetim erkinden uzaklaştırılması sıradan sebeplerden olmadı elbette... Özellikle yakın geçmişte, Hüsnü Mübarek döneminde, Batı kampının Ortadoğu'daki karakolu olan Mısır, Muhammed Mursi ile birlikte bağımsızlıkçı politikalar izlemeye başlayacaktı. Mursi'nin darbe ile görevinden uzaklaştırılmasının en büyük sebebini de bu durum teşkil edecekti.

GAZZE MURSİ İLE NEFES ALDI

Mursi'nin uluslararası sisteme göre en büyük günahlarından biri de daha önce belirttiğimiz gibi Filistin'e ilişkindi. Bu bağlamda Mursi, özellikle Gazze'deki mazlumların ve direniş hareketlerinin nefes almasını sağlayakcaktı. Refah Sınır Kapısı'nı açık tutarak Gazze'ye insani malzeme girmesine vesile olan Mursi, 3 Temmuz 2013'teki darbeyle bu "suçunun" bedelini de ödeyecekti.

KÖRFEZ ÜLKELERİNİN MAŞASI OLMADI

Tunus, İsrail ile İlişkileri Normalleştirmeyi Suç Sayan Tasarıyı Görüşüyor Tunus, İsrail ile İlişkileri Normalleştirmeyi Suç Sayan Tasarıyı Görüşüyor

Uluslararası sitemde Batı projeksiyonlarının Ortadoğu'daki temsilciliklerini yapan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Mursi'ye yönelik darbede büyük pay sahibi olduğunu dile getirmiştik. Sisi'nin gerçekleştirdiği darbenin ekonomik boyutunu üstlenen Suudi Arabistan ve BAE'nin Mursi'ye yönelik hıncı da boşa değildi. Zira Mursi bu iki ülkenin yerine Ortadoğu'da Katar ve Türkiye ile daha yakın bir ilişkiye sahipti. ABD'nin baş müttefikleri olan BAE ve Suudi Arabistan'ın emellerine hizmet etmeyen Mursi'nin üç büyük "günah"ından sonuncusu da bu şekildeydi.

Editör: Yusuf Yusmar