Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

Hartum ve Addis Ababa yönetimlerinin karşılıklı olarak hak iddia ettikleri tartışmalı bir bölge olan el-Fashaga sınır bölgesinde çatışma yeniden alevlendi.

Sudan ordusu Pazar günü yaptığı açıklamada, yedi askerinin ve bir sivilin Amhara'da Etiyopya güçleri tarafından infaz edildiğini söyledi. Sudan ordusundan yapılan açıklamada, infaz edilen kişilerin Sudan topraklarında ele geçirildiğini ve geçtiğimiz hafta Etiyopya'ya getirildiğini söyledi.

Ölümler ve iddialar askeri, siyasi ve diplomatik tırmanışı alevlendirdi. Etiyopya yönetimi ise cinayetlerden sorumlu olduğunu inkar etti ve Sudan'ı Etiyopya hükümetinin savaş halinde olduğu Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ile işbirliği yapmakla suçladı.

Pazartesi akşamı, Fashaga'da Sudan ve Etiyopya güçleri arasında çatışmalar devam ederken, Sudan Etiyopya'nın büyükelçisini çağırdı ve BM Güvenlik Konseyi'ne resmi bir şikayette bulundu.

Sudan Genelkurmay Başkanı Burhan El-Fashaga Bölgesini Ziyaret Etti

Middle East Eye sitesine konuşan kaynaklar, Etiyopya'nın Amhara eyaletine komşu olan "el-Fashaga" bölgesinin çeşitli noktalarında çatışmalara tanık olunduğunu söyledi. Çatışmanın Abu Tyour, al-Asira Galia al-Uban, Birkat Nourain ve Gumaiza bölgelerine ulaştığını söylediler.

El Fashaga'nın da içinde bulunduğu Gadaref eyaletinden bir yetkili MEE'ye Sudan ordusunun farklı cephelerde ilerleme kaydettiğini belirtti.

Bölge sakinlerinden El-Raşid Abdulkadir, "Bombardıman devam ediyor ve güçlerimizin en az iki cephede ilerlediğini duyduk, ancak kayıp sayısını henüz bilmiyoruz" dedi.

Başka bir El Fashaga sakini olan Kemal Yakup, Amhara sınırında yaşanan çatışmayı doğruladı.

"Çatışmalar Fashaga'nın güney kısmında ve Basalam nehrinin doğusunda yaşanıyor. Bu yüzden bizimle Etiyopya ordusu tarafından desteklenen Amhara milisleri arasında gerçekleşiyor" dedi.

Sudan Genelkurmay Başkanı olan Abdul Fettah el-Burhan, Pazartesi günü El Fashaga'daki birliklerini ziyaret etti.

'Söyleyecek çok şeyimiz yok, onlara gücümüzü ve güçlü cevabımızı pratikte göstereceğiz. Hepimiz ölene kadar savaşabiliriz ve ordumuzu her şekilde destekleyeceğiz' dedi.

Askeri sözcü Nabil Abdullah, MEE'ye askeri operasyonlarla ilgili daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti, ancak ordunun "tüm Sudan topraklarını özgürleştireceği" konusunda ısrarcı olduğunu belirtti.

Ayrıca bölgeden bildirilen haberlere göre Sudan ordusunun sınır bölgesine takviye birlikler gönderdiği aktarıldı.

Bölgede Uzun Yıllardır Anlaşmazlık ve Çatışmalar Yaşanıyor

Bir milyon dönümlük bir alana yayılan el-Fashaga, Atbara nehrinin doğu kıyısı ile Etiyopya'da Tekeze nehri olarak bilinen Salami nehrinin batı kıyısı arasında yer almaktadır.

Etiyopya imparatoru II. Menelik ile Sudan'ın İngiliz sömürge yetkilileri arasında 1902 tarihli bir anlaşmayla Sudan'ın olduğu ilan edilen bölge, iki ülke arasında özellikle çiftçiler arasında uzun süredir anlaşmazlıklara ve çatışmalara sahne oluyor.

Sudanlı askerlerin ve bir sivilin 22 Haziran'da alıkonulduğu söylense de, bir görgü tanığının MEE'ye verdiği demeçte, yaşanan olayın bir gün önce al-Fashaga köyü olan al-Asirra yakınlarındaki bir Sudan devriyesinin saldırıya uğradığı bilgisini aktardı.

Alıkonulduğu iddia edilen kişilerin yakalandığı, Etiyopya'ya götürüldüğü ve ardından öldürülerek cesetlerinin parçalandığı bilgisi verildi. Öldürülen askerlerin cesetleri olduğu iddia edilen görüntüler ise internette dolaşıma girdi.

Kaynak, "El-Asirra köyündeki Sudan ordusu devriyesi, Etiyopya güçleri tarafından pusuya düşürüldü, ancak ne yazık ki askerlerin cesetlerini Etiyopya topraklarına götürüp fotoğraflarını çekip sosyal medyadan gönderdiler" dedi.

Heniyye Başkanlığındaki Hamas Heyeti Kahire'de Heniyye Başkanlığındaki Hamas Heyeti Kahire'de

Sudan Ordusuna Dair Ticari Suçlamalar Gündemde

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı ise, Tigray Halk Kurtuluş Cephesi unsurları tarafından desteklenen Sudan birliklerinin düzenlediği saldırının ardından Etiyopya topraklarında "trajik olayın" meydana geldiğini söyledi. Sudan'dan olaya dair kısıtlama uygulamasını istedi.

Etiyopyalı bir yetkili MEE'ye verdiği demeçte, Sudan'ın iddialarının "Etiyopya'ya karşı gizli istihbarat savaşını örtmek için propaganda" olduğunu söyledi.

Amhara bölgesinde yetkili olan ve medyaya konuşma yetkisi olmadığı için isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir kaynak ise, Sudan'ın Etiyopya hükümetiyle o zamandan beri savaş halinde olan Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'ne desteğini gizlemeye çalıştığını söyledi. Kasım 2020, Sudan'ın el-Fashaga da dahil olmak üzere Etiyopya'dan toprak ele geçirdiği ay olarak kayıtlara geçmişti.

Yetkili kaynak verdiği röportajda, "Bu feci olayın ardındaki neden, Sudan ordusundan bir birliğin hiçbir sebep olmaksızın Etiyopya'ya sınırlarına geçmesi ve yerel milislere para kazanmasıdır" diyerek Sudan ordusuna ticari suçlamalarda bulundu.

Sudan güçlerinin Etiyopya sınırına Tigray Halk Kurtuluş Cephesi isyancılarının yardımıyla geçtiğini belirten yetkili, 'Bunun ciddi bir ihlal olduğunu belirttik. Bu olayın Etiyopya'nın iç sorunlarına doğrudan müdahale olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Çatışmaların Ardından Sudan'da İç Bölünmeler Yaşandı

El-Fashaga bölgesinde yaşanan ihtilaf, Sudanlı siyasi partiler ve askeri darbeye karşı çıkan protesto grupları arasında bölünmelere neden oldu.

Ulusal Ümmet Partisi ve Sudan Kongre Partisi gibi partiler, birlik çağrısında bulundu ve insanları 'Sudan onuru için savaş' olarak adlandırdıkları savaşta orduyu desteklemeye çağırdı.

Etkili Ulusal Direniş Komitesi gibi diğer partiler ise, yaşanan olayı dikkatleri Sudan'ın iç krizlerinden uzaklaştırma girişimi olarak nitelendirdi.

Direniş Komitesi lideri MEE'ye verdiği demeçte, "Burhan gündemi değiştirmek ve rejimi devirmek için devrimci güçler olarak düzenlediğimiz 30 Haziran'daki büyük mitinglerden dolayı dikkatleri başka yere çekmek istiyor" dedi.

'Şiddet kullandıktan ve birçok insanı öldürdükten sonra şimdi bu manevrayı mitingin hareketliliğini kontrol altına almak için kullanıyor' diyerek yaşananlara karşı çıktı.