Afrika Birliği (AfB) Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, İspanya sınırında öldürülen göçmenlerin görüntülerinin şok edici ve endişe verici olduğunu bildirdi ve olayla ilgili soruşturma açılmasını istedi.

Ölümlerle ilgili derhal soruşturma başlatılması çağrısı yapan Muhammed, tüm ülkelerin, göçmenlere karşı uluslararası hukukun yükümlülüklerini getirmesi ve insan haklarını gözetmesi gerektiğini vurguladı.

Muhammed, göçmenlere karşı aşırı güç kullanımından uzak durulması gerektiğini belirterek, 'Afrikalı göçmenlerinFas'tan İspanya'ya geçmeye çalışırken maruz kaldığı şiddet ve aşağılayıcı muamele karşısında derin şok ve kaygı içindeyim.' ifadesini kullandı.

37 Göçmenin Öldüğü Belirtildi

Melilla'daki Fas-İspanya sınırında 24 Haziran sabahı yaşanan olayda, Fas tarafındaki yaklaşık 1500 düzensiz göçmen 10 metre uzunluğundaki dikenli tel örgülerin olduğu sınır hattına akın etmişti.

Sudan Ekonomisi Savaşla Geçen Bir Yılda Durma Noktasına Geldi Sudan Ekonomisi Savaşla Geçen Bir Yılda Durma Noktasına Geldi

Fas polisi ve İspanya güçleri, düzensiz göçmenleri organize şekilde sınıra akın etmek, güvenlik güçlerine taş ve asit atarak saldırmakla suçlamıştı.

Fas hükümeti 18 göçmenin öldüğünü, aralarında Fas polisinin de olduğu 100'den fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İspanyol sivil toplum örgütü Caminando Fronteras, bu olayda 37 göçmenin öldüğünü öne sürmüştü. Ancak sosyal medyada ölü sayısının 100'ü bulduğu iddia edilmişti.

İspanya güçlerinin ateş açmasına rağmen göçmenlerden 133'ü Melilla'ya geçmiş, İspanya tarafında da yaralılar olduğu açıklanmıştı.