Filistin'deki STK'lar ve Sendikalar, Gazze'nin Felaket Bölgesi İlan Edilmesini İstedi Filistin'deki STK'lar ve Sendikalar, Gazze'nin Felaket Bölgesi İlan Edilmesini İstedi

İki basın mensubunun ise kayıp olduğu ve henüz enkaz altından çıkarılamamış kişiler arasında yer aldıkları belirtildi. 

Filistin Gazeteciler Sendikası'nın Filistin Enformasyon Merkezi'ne de ulaşan raporunda, işgal güçlerinin doğrudan saldırılarında 60 basın mensubunun evinin, 63 adet de basın kurumlarına veya elemanlarına ait çalışma ofisinin hedef alındığına dikkat çekildi. Raporda işgalcilerin saldırılarında 24'ü Gazze Şeridi'nde biri Batı Şeria bölgesinde olmak üzere 25 yerel radyonun çalışamaz hale geldiği bilgisine yer verildi. 

İşgal güçlerinin düzenlediği baskınlarda 3 basın organının faaliyetinin durdurulduğu, 41'i Batı Şeria bölgesinde, ikisi Gazze'de olmak üzere 43 basın mensubunun da tutuklandığı belirtildi. 

Tutuklanan gazetecilerden 30'unun halen esaret altında tutulduğu ve bunların çoğu hakkında idari hapis hükmü çıkarıldığı ifade edildi. 

Raporda Filistin topraklarında gazetecilerin her an öldürülme tehlikesini karşılarında hissederek büyük bir cesaret ve gayretle görevlerini sürdürdüklerine dikkat çekildi.

Editör: Yusuf Yusmar