Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

Siyonist işgal güçleri Yahudi yerleşimcilerin Hamursuz Bayramı münasebetiyle Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemelerini kolaylaştırmak amacıyla dün geceden, burada itikafa girmiş olanlara saldırı düzenledi. İşgalcilerin vahşi saldırısında onlarca kişi yaralanırken en az 400 kişinin de esir alındığı haber verildi. 

Postallarıyla Girdiler, 400 Filistinliyi Esir Aldılar

İşgal güçlerinin Mescid-i Aksa'nın Kıble Mescidi kısmında itikafa girerek namaz kılanlara gaz bombalarıyla ve madeni mermilerle saldırıda bulundukları bu yüzden onlarca kişinin yaralandığı bildirildi. 

İşgalci askerler ve polislerin itikafa girenleri zorla dışarı çıkarırken 400 kişiyi esir aldıkları iletildi. Kıble Mescidi’nde bulunan kadınlar dahil tüm Filistinlilere saldırı yapıldığı aktarıldı.

İşgalci saldırganların baskını Mescid-i Aksa'nın içinde maddi hasara da neden oldu. Saldırganların bazı kapıları kırdıkları, Mescid-i Aksa'nın içindeki ilk yardım dolaplarını dağıttıkları ve içlerindeki aletlerin zarar görmesine neden oldukları, mushafları yerlere savurdukları görüldü.

Saldırıda 240 Filistinli Yaralandı

Mescid-i Aksa'daki Kıble Mescidi’ne işgalcilerin düzenlediği baskınlarda 240'tan fazla yaralı olduğu bildirildi.

İşgal güçlerinin baskın öncesinde Mescid-i Aksa'nın elektriklerini tamamen kestiklerine dikkat çekildi. 

İşgal güçlerinin Mescid-i Aksa'ya sabah namazı vaktinde ikinci bir baskın ve saldırı daha gerçekleştirdikleri bildirildi.

Yahudi yerleşimcilerin bugünkü baskınlarının engellenmesi ve Mescid-i Aksa'nın sahası içinde kurban kesmelerine fırsat verilmemesi için dün burada itikafa girilmesi ve içinde nöbet tutulması çağrıları yapılmıştı. 

Saldırıların Ardından Gazze Direnişi Harekete Geçti

Gazze’deki direniş grupları, Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırılara karşılık olarak işgalci İsrail’in yerleşim bölgelerini ve askeri karargahlarına füze ateşlemeye başladı. İşgal altındaki topraklarda sirenler çalmaya başladı.
Hamas Lideri İsmail Heniyye ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Şu anda Mescid-i Aksa'da yaşananlar eşi benzeri görülmemiş bir suçtur ve bunun sonuçları da vardır. Filistinlileri, bütün dünya Müslümanlarını herkesi sorumluluklarını kuşanmaya çağırıyorum.”

Sabah Saatlerinde İşgal Uçakları Gazze’yi Bombaladı

Ürdün'den Malezya'ya... Dünya İsrail'i ve Onu Destekleyen Şirketleri Boykot Ediyor Ürdün'den Malezya'ya... Dünya İsrail'i ve Onu Destekleyen Şirketleri Boykot Ediyor

İşgalci İsrail güçlerinin bu gece Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskına karşılık Gazze Şeridi’nden İsrail’e roketler atılmasının ardından işgal uçakları Gazze’yi bombaladı.

Gazze'deki güvenlik kaynaklarının verdiği bilgilere göre işgal uçakları Gazze'de iki mevziyi hedef alan saldırılar gerçekleştirdi. 

İşgal uçakları Gazze'nin güney batısındaki bir yerde direnişe ait bir mevziye düzenlediği saldırıda maddi hasara neden oldu. 

İşgal uçaklarının ayrıca Gazze Şeridi'nin orta kesiminde yer alan En-Nuseyrat Mülteci Kampı'nda da direnişe ait bir mevziyi hedef aldıkları bildirildi. 

Direniş güçleri dün gece Mescidi Aksa'da itikafa girenlere saldırı düzenlenmesine karşı da Gazze tarafından işgal hedeflerine füze saldırıları düzenlenmişti.

Bu arada İslami Direniş Hareketi (Hamas) Sözcüsü Hazim Kasım olayların ardından yaptığı basın açıklamasında işgal güçlerinin saldırılarını kınarken bu saldırıların karşılıksız kalmayacağını dile getirdi.

AGD'den İşgalci İsrail'e Protesto

İşgalci İsrail’in Mescid-i Aksa baskını İstanbul’da protesto ediliyor. AGD, İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya yönelik kanlı saldırılara karşı protesto çağrısı yaptı.