İşgal ordusu radyosu Haliva'nın 7 Ekim Operasyonu'nu önceden tahmin etme konusunda başarısız olmasından dolayı görevini bırakıp ordudan emekli olmaya karar verdiği belirtildi. Emekliliğin hemen gerçekleşmeyeceği birkaç hafta içinde aşamalı bir şekilde gerçekleştirileceği belirtildi. 

Haliva işgal ordusunun sözde genelkurmay başkanına yazdığı mektupta 7 Ekim saldırısının gerçekleştiği ilk günden beri devam eden savaştaki sorumluluğunu kabullendiği, kendisinin istihbarat teşkilatının başında yer alan kişi olarak eylemi önceden tahmin etme konusunda başarısız olduğunu ve teşkilatını istenilen düzeye çıkaramadığını itiraf ettiği belirtildi. 

Siyonistlerin kaynaklarına göre Haliva, Aksa Tufanı operasyonunun gerçekleştirildiği günü "kara gün" olarak nitelendirdiği ve o korkunç savaşın acılarını asla unutamayacağını ifade etti.

Siyonistlerin haber kaynaklarında Haliva'nın istifası işgal ordusunda bir deprem olarak nitelendirildi.  

Hamas: Aksa Tufanı Halkımızın Direnişinin ve Toprağını Savunmasının Tabii Sürecidir Hamas: Aksa Tufanı Halkımızın Direnişinin ve Toprağını Savunmasının Tabii Sürecidir

Aksa Tufanı sonrasında siyonist işgal rejiminin gerek askeri ve gerekse sivil istihbarat teşkilatları ciddi şekilde eleştirilmiş ve siyonistlerin yorumcuları tarafından bu teşkilatların üst düzey yetkililerine yönelik sert tepkilerde bulunulmuştu. Ancak teşkilatların yetkililerinin başarısızlıklarını itiraf etmeleri işgal ordusunun bu konuda yaşadığı ciddi sarsıntıyı telafi etmeye yetmiyor. Bilakis onların istifa etmesi de ayrı bir deprem olarak tanımlanıyor.