İLGİNÇ BİR DURUMDAYIZ… İSRAİL GAZETELERİ, ÜLKEMİZDEKİ “İSRAİL AĞIZLILARI” BELGELERİYLE YALANLIYOR

İsrail’de yayın yapan Haaretz gazetesi, İsrailli güvenlik yetkililerinin, HAMAS’ın Gazze’den 7 Ekim’de düzenlediği operasyona ilişkin yaptığı güvenlik değerlendirmesiyle ilgili bilgi paylaştı. Sorgu kayıtlarına ve polisin olayla ilgili soruşturmasına dayanan üst düzey İsrailli güvenlik yetkililerinin değerlendirmesinde, Gazze Şeridi yakınlarında düzenlenen müzik festivali hakkında HAMAS’ın önceden bilgi sahibi olmadığı belirtildi.

FESTİVAL ALANINDAKİLER YARIM SAAT ÖNCE KAÇMAYI BAŞARMIŞTI

Güvenlik yetkililerinin, HAMAS’ın operasyonu esnasında drone’lar ve paraşütlü unsurlar sayesinde müzik festivalini öğrendiği aktarılan haberde, iletişim sistemini kullanarak onları bölgeye yönlendirdiğini tahmin ettikleri kaydedildi. Habere göre, polis soruşturmasında, festivale katılanların çoğunun ilk silah sesi duyulmadan yarım saat önce partinin durdurulmasına karar verildiği için kaçmayı başardığı yer aldı.

İSRAİL HELİKOPTERİNİN SİVİLLERİ VURDUĞU GÖRÜNTÜLER VAR

Haaretz haberinde, soruşturmanın aynı zamanda bir İsrail savaş helikopterinin HAMAS’lılara ateş açarken sivilleri de vurduğunu ortaya çıkardığını duyurdu. Haberde şu ifadelere yer verildi: “Bir polis kaynağına göre, soruşturma aynı zamanda olay yerine gelen ve görünüşte oradaki teröristlere ateş açan İsrail ordusuna ait bir savaş helikopterinin de bazı festival katılımcılarını vurduğunu gösteriyor. Polise göre festivalde 364 kişi öldürüldü.”

İSRAİLLİ YEDIOTH AHRONOTH GAZETESİNİN BENZER HABERİ

İrlanda Filistin Devleti'ni Tanıdı ve Tam Diplomatik İlişki Kurma Kararı Verdi İrlanda Filistin Devleti'ni Tanıdı ve Tam Diplomatik İlişki Kurma Kararı Verdi

İsrail’in Yedioth Ahronoth gazetesi de, HAMAS’ın Gazze’den 7 Ekim’de düzenlediği operasyona, İsrail Hava Kuvvetlerine ait helikopterlerin müdahale ettiği anlara ilişkin bir haber yayımlamıştı.

İsrail ordusunun müdahale sırasında yaşadığı duruma ilişkin İsrail gazetesindeki haberde şu bilgilere yer verilmişti: “HAMAS teröristleri, kalabalığın arasına yavaşça karışmaları ve ne olursa olsun kıpırdamamaları yönünde talimat aldı. Böylelikle hava kuvvetlerini aşağıdakilerin İsrailli olduğuna inandırmaya çalıştılar. Bu aldatmaca, Apache helikopterleri tüm kısıtlamalardan kurtulmak zorunda kalana kadar bir süre işe yaradı. Pilotlar kimin terörist kimin İsrailli olduğunu ayırmanın zor olduğunu anlayınca saat 09.00 sıralarında bazıları üstlerinden izin almadan bağımsız olarak teröristlere karşı top mermisi kullanmaya karar verdi.”

(milli gazete)

Editör: Yusuf Yusmar