Srebrenitsa Soykırımı: Müslüman Boşnakların Kıyımının 28. Yılı Srebrenitsa Soykırımı: Müslüman Boşnakların Kıyımının 28. Yılı

Saat 20:00 itibarıyla sona erecek referandumda hakim ve savcıların Sırbistan Parlamentosu tarafından değil Mahkeme Yüksek Konseyi ve Savcılık Yüksek Konseyi tarafından seçilmesini öngören bir değişiklik oylanıyor.

Yargının siyasetin etkisinden uzaklaştırılması amacı taşıyan referandum, Avrupa Birliği ve ABD tarafından takdirle karşılanıyor.

Referandumda yaklaşık 6.5 milyon Sırbistan vatandaşının oy kullanma hakkı bulunuyor.

Resmi sonuçların Pazartesi günü açıklanması bekleniyor.

Referandumun Kosova'da Sırpların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde de gerçekleştirilmesi yönündeki talep, AB yetkililerinin de yoğun ısrarlarına rağmen Kosova hükümeti tarafından reddedilmişti.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, çifte vatandaşlığı olan Kosovalı Sırpların posta yoluyla oy kullanabileceklerini fakat başka bir ülkenin Kosova'da oy kullanma noktaları oluşturmasına izin verilmesinin söz konusu olmayacağını söylemişti.

Karar, bugün Kosova'nın kuzeyinde etnik Sırplar tarafından protesto edildi.

Kosova Polisi, Sırbistan'dan Gönderilen Oy Pusulalarına El Koydu

Kosovalı yetkililer, Sırbistan'ın anayasa değişikliği referandumu için Kosova'da oy kullanma noktaları oluşturmasına izin vermedi.

Kosova polisi tarafından yapılan açıklamada Sırbistan'dan bir yetkili ve referandum için oy pusulalarını taşıyan iki kamyonun Cuma günü Merdare sınır geçiş kapısında bir süre tutulduktan sonra kamyonlara el konularak araçlardaki altı kişinin Sırbistan'a geri gönderildiği duyuruldu.

Kosova'da yaşayan yaklaşık 100 bin etnik Sırpın, Sırbistan'daki referandumda oy kullanma hakkı bulunuyor.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, çifte vatandaşlığı olan Sırpların posta yoluyla veya Sırbistan hükümetinin Kosova ofisinde oy kullanabileceklerini fakat Sırbistan'ın Kosova topraklarında oy kullanım noktaları kurmasına izin vermeyeceklerini duyurmuştu.

Kosova Meclisi'nde konuya ilişkin olarak gerçekleştirilen bir olağanüstü oturumda da 120 milletvekilinden 76'sı Sırbistan'ın Kosova'da oy kullanma noktaları kurması aleyhinde rey kullandı.

Balkan News, Muslim Port