Filistin'deki STK'lar ve Sendikalar, Gazze'nin Felaket Bölgesi İlan Edilmesini İstedi Filistin'deki STK'lar ve Sendikalar, Gazze'nin Felaket Bölgesi İlan Edilmesini İstedi

İşgal güçleri son olarak 114 bay ve bayan esiri serbest bırakarak Kerem Ebu Salim kapısından Gazze bölgesine soktu. 

Yerel kaynaklar serbest bırakılan esirlerden 9 kişinin sağlık durumlarındaki kötüleşme hakkında tetkikler yapılması ve tedavi için derhal Ebu Yusuf En-Neccar Hastanesi'ne kaldırıldıklarını dile getirdi. Bu esirlerin sağlık durumlarının bu derece kötüleşmesine işgal güçlerinin esareti altında bulundukları günlerde maruz kaldıkları korkunç ve vahşi işkencelerin sebep olduğu dile getirildi. Diğer esirler ise sığınma merkezlerine götürüldüler. 

Serbest bırakılan esirler işgal güçleri tarafından maruz kaldıkları vahşi işkenceler hakkında ayrıntılı bilgiler verdiler. Ayrıca esirlerin bedenlerinde de işkence ve darp izlerinin çok belirgin bir şekilde teşhis edildiği dile getirildi. 

El-Cezire'ye konuşan yaşlı esirlerden Mahmud En-Nablusi işgal güçlerinin kendisini hasta yatağından zorla kaldırıp götürdüklerini, önce yıkık bir eve yerleştirdiklerini, sonra İsrail cezaevlerine naklettiklerini ve orada her gün işkence ve darp ettiklerini dile getirdi. En-Nablusi, "Böyle bir işkenceyle hayatımda hiç karşılaşmamıştım. Bize akla gelebilecek en kötü muameleleri yaptılar. Eğer ki iki gün daha cezaevinde kalsaydım kesin ölürdüm." ifadesini kullandı. 

En-Nablusi işgalcilerin kendisine tüneller ve esirlerin yerleri hakkında bilgi sorduklarını kendisinin de, "Ben bir şey bilmiyorum, 70 yaşında bir insanım." dediğini ifade etti.

Editör: Yusuf Yusmar