Bosna Hersek'te ulusal düzeydeki devlet kurumlarından çekilerek devlete ait yetkilerin entiteye devredilmesinin anayasaya uygun bir yolu olmadığı ifade edilen açıklamada böylesi kararların ancak Bosna Hersek Parlamentosu'nda alınabileceği vurgulandı. Açıklamada, 'Aksi yöndeki her adım, çok yıllık hapis cezasını gerektiren suç teşkil eder' denildi.

Bosna Savaşı Kasaplarından Kordic'in Yeniden Tutuklanmasını İsteniyor Bosna Savaşı Kasaplarından Kordic'in Yeniden Tutuklanmasını İsteniyor

SDA'dan yapılan açıklamada Sırp entite meclisinin bugün görüştüğü kararların yasal düzenleme olmadığı ve Sırp siyasetçiler tarafından geçirileceği ilan edilen anayasaya aykırı düzenlemelerin altı ay 'ertelenmesi' manasına geldiği vurgulanarak, 'Devleti yıkma bugün de, altı ay sonra da kabul edilemez' denildi.

Sırp siyasetçileri, sonuçları özellikle Sırp Cumhuriyeti entitesi için felaket olacak tehlikeli oyunların bir parçası olmaktan kaçınmaya çağıran açıklamada Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt'e Sırp meclisinin kabul edeceği kararları iptal etme çağrısı yapıldı.