İşgal rejiminin Müslümanların girişine izin vermeyerek Mescid-i Aksa’yı boşaltmayı planladığına dikkat çeken İkrime Sabri, bunun Batı Şeria’da patlamaya yol açacağını söyledi.

Bu arada, Filistinli önde gelen şahsiyetler Ramazan ayı boyunca Mescid-i Aksa’ya giderek Yahudi yerleşimcilerin baskınlarına karşı nöbet tutma ve işgal rejiminin getireceği kısıtlamaları kırma çağrılarında bulunuyorlar.

Filistinlilerden Ramazan ayında Eski Belde semtinde ve Mescid-i Aksa çevresinde bulunmalarını isteyen çağrılarda Yahudileştirme planlarına karşı Mescid-i Aksa’ya bağlılığın önceliklerin başında gelmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

İslami Direniş Hareketi (Hamas), işgal hükümetinin fanatik bakan Itamar Ben-Gvir’in önerisi üzerine Ramazan ayında Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girişlerine kısıtlama getirme kararı almasının bir grup fanatik yerleşimcinin Filistin halkına karşı sürdürdüğü din savaşının devamı niteliğinde olduğunu söyledi.

Kararın ibadet özgürlüğüne aykırı olduğunu ve işgalcilerin Ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırganlıklarını artıracaklarına işaret ettiğini belirten Hamas, Kudüs’te ve 1948’de işgal edilen topraklar ile Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerden bu haksız karara uymayarak Mescid-i Aksa’ya gitmelerini istedi.

İsrail ile Amerika Arasında Kriz Patlak Verdi! İsrail ile Amerika Arasında Kriz Patlak Verdi!

Hamas, Mescid-i Aksa’ya dokunmanın hesabının mutlaka sorulacağını ve Mescid-i Aksa’nın ümmetin pusulası olmaya devam edeceğini vurguladı.