Bugün (14 Nisan) İsrail işgal güçlerinin tüm engellemelerine rağmen yine Kudüs'ten, Filistin'in 1948'de işgal edilmiş bölgesinden ve Batı Şeria'dan gelenlerle Mescidi Aksa'da çeyrek milyon insan Cuma namazını kıldı. 

Hamas: Aksa Tufanı Halkımızın Direnişinin ve Toprağını Savunmasının Tabii Sürecidir Hamas: Aksa Tufanı Halkımızın Direnişinin ve Toprağını Savunmasının Tabii Sürecidir

Kudüs İslami Vakıflar Dairesi, aynı zamanda Ramazan'ın son Cumasına tekabül eden bugün Cuma namazı için Mescidi Aksa'da toplananların sayısını 250 bin olarak tahmin ettiğini duyurdu. 

İşgal güçlerinin Mescidi Aksa'da namaz kılmak isteyenlerin buraya ulaşmalarını zorlaştırmak amacıyla sabahın erken saatlerinden itibaren Kudüs'ün içinde ve giriş kapılarında birçok kontrol noktası oluşturduklarına ve trafiği aksattıklarına dikkat çekildi. 

Bugün Mescidi Aksa'da Cuma hutbesini okuyan Şeyh İkrime Sabri, Mescidi Aksa'da ribat ve itikafın sürdürülmesi çağrısını tekrar etti. Sabri, bu ribat ve itikafların Ramazan sonrasında da devam etmesi, Mescidi Aksa'nın hiçbir zaman boş bırakılmaması için namazları burada kılmaya özen göstermek gerektiğini ifade etti. 

Şeyh Sabri, Mescidi Aksa'da toplanan kalabalığın, burayı ele geçirmeye çalışanlara imani bir cevap niteliği taşıdığını, Mescidi Aksa üzerinde hiçbir şekilde pazarlık yapılamayacağını ve onun toprağının bir parçasından bile taviz verilemeyeceğini ifade etti. 

İkrime Sabri, Mescidi Aksa'nın Resulullah (a.s.)'ın isra ve mirac mucizesinin mekanı olduğunu, orayı savunmanın İslam inancının savunulması olduğunu, Filistin'le bağlantının bir iman ve inanç bağlantısı olduğunu vurguladı.