Filistin'de hükümete bağlı Esirler ve Özgürleştirilenlerin İşleri Heyeti, İsrail ile 13 Eylül 1993 tarihinde imzalanan Oslo Anlaşması'ndan bu yana işgal güçleri tarafından 135 bin Filistinlinin tutuklandığına dikkat çekti. 

Heyet, Oslo Geçici Yönetim İlkeleri Bildirgesi Anlaşması ismiyle kayıtlara geçen söz konusu anlaşmanın yıl dönümü münasebetiyle bugün (13 Eylül Salı) yaptığı açıklamada işgal güçlerinin tutuklamalarının kadın erkek, genç yaşlı bütün kesimleri ve Filistin toplumunun bütün unsurlarını kapsadığını vurguladı.

Açıklamada tutuklanan 135 bin kişi içinde 20 bin çocuk bulunduğu, tutuklananların 2500'ünün de kadın veya genç kız olduğu, son dönemde seçilen Filistin Parlamentosu üyelerinin de yarısının esaret hayatına maruz bırakıldığı dile getirildi. Tutuklananlar arasında bakanların, akademisyenlerin, gazetecilerin, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin ve uluslararası kurumları temsil edenlerin de bulunduğu belirtildi. 

Açıklamada, en az bir kez tutuklanma tecrübesi yaşayanların şahitliklerinden anlaşıldığına göre tüm tutukluların bedensel veya psikolojik işkenceye ya da kötü muameleye ve şiddete maruz kaldığı ifade edildi. 

Oslo Anlaşması, ABD'nin başkenti Vaşington'da 13 Eylül 1993 tarihinde o zamanki FKÖ lideri Yasir Arafat ve o zaman FKÖ'nün Ulusal ve Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Mahmud Abbas ile işgal rejiminin o zamanki başbakanı İzak Rabin ve o zamanki Dış İşleri Bakanı Şimon Perez tarafından imzalanmıştı. İzak Rabin bu anlaşmaya imza atmasından dolayı daha sonra aşırı siyonist fanatik bir yahudi genç tarafından öldürüldü. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Editör: Fahreddin Uras