New York'ta Brooklyn Crown Heights 770 Eastern Parkway'de bulunan ve Yahudilerin yoğun olarak kullandığı "Chabad-Lubavitch World Headquarters" adlı sinagog, polis baskınına uğradı.

Baskında, sinagogun altında kazılmış gizli tüneller tespit edildi. Bu sırada, aralarında sinagogda eğitim gören öğrencilerin de bulunduğu, polise mukavemet gösteren ve tünellerden kaçmaya çalışan kişiler gözaltına alındı.

Sosyal medya hesaplarında, tünellerin pandemi döneminde gizlice ibadet edebilmek amacıyla veya kadınların gizlice içeri girebilmesi için kazıldığı gibi iddialar yer alırken, polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

İsrail, Soykırımda Yalnız Değil Katliamda Amerika da Var İsrail, Soykırımda Yalnız Değil Katliamda Amerika da Var

Öte yandan Amerikan medyasına yansıyan bazı haberlerde, 6 ay öncesine kadar tünellerin kazılmasıyla ilgili çalışmaların olduğu öne sürüldü.

Sosyal medya hesaplarına yansıyan görüntülerde ise kazı yapılan bazı bölümlerde kirli ve eski yataklar ile ahşap kaplama bölümleri dikkati çekti.

Brooklyn'de yaşayan 21 yaşındaki Zalmy Grossman, tünel projesinin geçen yılın sonlarında sinagogu arkada kalan "boş alana" bağlamanın bir yolu olarak başladığını söyledi.

Yeraltı bağlantısının ne zaman keşfedildiği bilinmiyor ancak içeride ibadet eden birkaç kişi tünelin varlığının son haftalarda cemaat içinde yayıldığını söyledi.

Gerginlik, açığı kapatmak için bir çimento kamyonunun sinagoga gelmesi üzerine tırmandı. Tünel taraftarları protesto gösterisi düzenleyerek sinagogun ahşap kaplamasını söktü.

Görgü tanıklarına göre polis, ibadet eden gençlere tünelin girişini terk etmeleri için "birkaç saat boyunca yalvardı". 

Gençlerin ikna edilmemesi üzerine bölgeyi beyaz bir perdeyle kapatan polisler, protestocuları gözaltına aldı.

Editör: Yusuf Yusmar