Muslim Port Haber Merkezi

Sırbistan ve Hırvatistan'ın son zamanlarda yoğun silahlanma sürecine girmesi, Batı Balkanlar'da daha fazla gerginliğe yol açabileceği endişesini beraberinde getiriyor.

ABD'den Hırvatistan'a Helikopter Hibesi

ABD, Hırvatistan'ın savunma kapasitesini güçlendirmek amacıyla bu ülkeye iki adet Black Hawk askeri helikopter hibe etti.

ABD'nin Zagreb Büyükelçiliği çok amaçlı helikopterlerin Hırvatistan Silahlı Kuvvetleri'nin kapasitesini artırmanın yanı sıra NATO'ya destek verme hazırlığına da katkı sağlayacağını açıkladı.

Hırvatistan Savunma Bakanı Mario Banozic, hibe sebebiyle ABD'ye teşekkür ederek bu desteğin iki ülke arasındaki güçlü müttefiklik ilişkilerinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Hırvatistan, geçtiğimiz ay da 89 "Bradley" tipi zırhlı muharebe aracı satın almak için ABD ile anlaşma sağlamıştı.

Sırbistan'ın Rusya, Hırvatistan'ın ABD tarafından silahlandırıldığı bölgedeki silahlanma yarışı, bölgede gerginliğin tırmanmasına ilişkin endişeye neden oluyor.

Rusya'da Sırbistan'ı Silahlandırıyor

Marş Mira'nın 28. Yılı: Ölüm Yolunda ''Barış Yürüyüşü'' Marş Mira'nın 28. Yılı: Ölüm Yolunda ''Barış Yürüyüşü''

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Rusya'dan alınan son silahlara övgüde bulunmuştu.

Vuçiç, başkent Belgrad yakınlarındaki bir askeri üste gerçekleştirilen ve yakın zamanda Rusya'dan satın alınan anti-tank Kornet güdümlü füzelerin de dahil olduğu bir eğitim tatbikatında konuştu.

"Askerlerimizin Rusya'dan Kornet satın alınmasından memnuniyet duymalarına sevindim." diyen Vuçiç, "Muhemelen dünyadaki en iyi tanksavar silahlarından biri. Ülkemize karşı potansiyel saldırganlıktan caydırmak için önemli bir savunma aracı." ifadelerini kullandı.

Rusya daha önceki yıllarda da Sırbistan'a 6 adet MiG-29 savaş uçağı vermişti.

Sırbistan öte yandan İsrail'den de benzer şekilde savunma sistemlerine takviyesi yapmayı planlıyor.

Rafael İleri Savunma Sistemleri şirketinin bölge direktörü Al Zaher daha önce Sırp devlet televizyonu RTS'ye yaptığı açıklamada 'Sırbistan'da devlete ait savunma sanayi üreticisi Jugoimport-SDPR ile birlikte hareket ediyor ve SPIKE LR2 roketleri üzerinde çalışıyoruz' demişti.