Ebu Diyab yaptığı basın açıklamasında faşist Netanyahu hükümetinin Mescid-i Aksa'yı yıkarak yerine sözde Süleyman Mabedi'ni inşa etme gibi tehlikeli bir planının bulunduğunu hatırlattı.

Kudüslü araştırmacı işgal hükümetinin yeni emrivakiler oluşturmak suretiyle Mescid-i Aksa'daki varlığını artırma çabası içinde olduğunu belirterek, işgal hükümetinin İslami Vakıflar İdaresi'nin Kudüs'te ve Mescid-i Aksa'da restorasyon çalışmaları yapmasına engel olduğunu, bu arada Ürdün yönetiminin Mescid-i Aksa üzerindeki gözlemcilik hakkını da iptal etmeye çalıştığını vurguladı.

Hamas: Aksa Tufanı Halkımızın Direnişinin ve Toprağını Savunmasının Tabii Sürecidir Hamas: Aksa Tufanı Halkımızın Direnişinin ve Toprağını Savunmasının Tabii Sürecidir

Ebu Diyab, Mescid-i Aksa üzerinde gözlemci ülke olarak Ürdün hükümetinden, bu kutsal mabedin altında yapılan kazılar hakkında yerinde incelemelerde bulunmak ve tehlike boyutlarını görmek için uzman ekipler göndermesini istedi.

İşgal rejimi Mescid-i Aksa'nın Onarımı Komitesi'nin restorasyon çalışmalarına engel oldu. Bunun ise Mescid-i Aksa'nın surları, duvarları ve namazgahlarına yönelik tehditlerin ve yıkılma risklerinin artmasına sebep olduğu ifade ediliyor. İşgal rejiminin ileride bu riskleri, Mescid-i Aksa'yı yıkılma tehdidinin bulunduğu tehlikeli bina ilan etmek için değerlendirebileceğine ve bu yüzden girişleri tamamen yasaklayabileceğine, sonra da yıkıp yerine sözde Süleyman Mabedi'ni inşa etmeye kalkışabileceğine dikkat çekiliyor.