Ebu Diyab yaptığı basın açıklamasında faşist Netanyahu hükümetinin Mescid-i Aksa'yı yıkarak yerine sözde Süleyman Mabedi'ni inşa etme gibi tehlikeli bir planının bulunduğunu hatırlattı.

Kudüslü araştırmacı işgal hükümetinin yeni emrivakiler oluşturmak suretiyle Mescid-i Aksa'daki varlığını artırma çabası içinde olduğunu belirterek, işgal hükümetinin İslami Vakıflar İdaresi'nin Kudüs'te ve Mescid-i Aksa'da restorasyon çalışmaları yapmasına engel olduğunu, bu arada Ürdün yönetiminin Mescid-i Aksa üzerindeki gözlemcilik hakkını da iptal etmeye çalıştığını vurguladı.

Gazze'de Askerlik Yapmak İstemedi “Hain” İlan Edildi ve Hapse Atıldı Gazze'de Askerlik Yapmak İstemedi “Hain” İlan Edildi ve Hapse Atıldı

Ebu Diyab, Mescid-i Aksa üzerinde gözlemci ülke olarak Ürdün hükümetinden, bu kutsal mabedin altında yapılan kazılar hakkında yerinde incelemelerde bulunmak ve tehlike boyutlarını görmek için uzman ekipler göndermesini istedi.

İşgal rejimi Mescid-i Aksa'nın Onarımı Komitesi'nin restorasyon çalışmalarına engel oldu. Bunun ise Mescid-i Aksa'nın surları, duvarları ve namazgahlarına yönelik tehditlerin ve yıkılma risklerinin artmasına sebep olduğu ifade ediliyor. İşgal rejiminin ileride bu riskleri, Mescid-i Aksa'yı yıkılma tehdidinin bulunduğu tehlikeli bina ilan etmek için değerlendirebileceğine ve bu yüzden girişleri tamamen yasaklayabileceğine, sonra da yıkıp yerine sözde Süleyman Mabedi'ni inşa etmeye kalkışabileceğine dikkat çekiliyor.