Hamas: Filistin İradesini Yok Sayan Planları Reddediyoruz Hamas: Filistin İradesini Yok Sayan Planları Reddediyoruz

Yapılan çağrılarda, işgal rejiminin bu kutsal mabede yönelik ablukasının kırılması ve buradaki askeri faaliyetlerinin önüne geçilmesi için buraya yönelik yolculukların, içine girme çabalarının, mümkün olduğunca içinde, çevresinde veya bu mabedin bulunduğu Eski Şehir bölgesinde ribatların artırılmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekiliyor. 

Mescid-i Aksa ablukasının kırılması çağrılarında işgal rejiminin burada namaz kılınmasını engellemesinin asıl amacının yahudi yerleşimcilerin baskınlarının ve yahudileştirme faaliyetlerinin önünü açmak olduğuna dikkat çekiliyor. 

Pazartesi günü 92 yahudi yerleşimcinin işgal güvenlik güçlerinin himayesi altında Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediği bilgisi verildi. Yerleşimcilerin baskın düzenleyebilmeleri için onlara kapıları açan ve onları himaye altına alan işgal güvenlik güçleri namaz kılmak için gelenlere ise şiddet uyguluyor ve onları içeri girmekten vazgeçmeye zorluyor.

İşgal rejimi bu arada Kudüs şehrinde yahudileştirme ve Filistinlilerin evlerine ve mahallelerine yönelik yıkım faaliyetlerini de bütün hızıyla sürdürüyor. Savaş ortamını bu konudaki projelerini hayata geçirmek için bir fırsat olarak değerlendirmeye çalışıyor.

Editör: Yusuf Yusmar