Muslim Port Haber Merkezi

Mali'nin Mopti bölgesinde, gece yarısı düzenlenen ve en az 20 sivilin katledildiği belirtilen hava saldırısının Fransa tarafından yapıldığı ileri sürüldü. Mali kaynakları ise çölde bir düğün merasiminin bombalandığını ve hava saldırısında aralarında çocukların da olduğu 100 sivilin hayatını kaybettiğini aktardı.

Fransız basını da olayı doğruladı. Ordu kaynaklarına dayandırılan haberlere göre, pazar gecesi Mopti bölgesindeki Bounti köyüne saldırı düzenlediği aktarıldı.

Masum Müslüman halkı vahşice katleden Fransız güçleri, saldırıyı sözde "teröristleri hedef aldıklarını" iddia ederek kendilerini savundu.

Fransa Mali'de Çıkmazda: 5 Askeri Daha Öldürüldü

Mali'de Müslümanlara yönelik operasyonları sürdüren Fransız güçlerini hedef alan saldırılarda ise 5 Fransız askeri öldürüldü.

Fransa, Mali'de isyancı olduğunu söylediği İslami gruplara operasyonlar düzenlediğini ileri sürüyor.

Fransa Sömürüsünden Kurtulan Afrika Ülkeleri Ortak Güç Kurdu Fransa Sömürüsünden Kurtulan Afrika Ülkeleri Ortak Güç Kurdu

Fransa Cumhurbaşkanlığı, cumartesi günü orduya ait zırhlı araçlarına Mali'nin doğusundaki Menaka bölgesinde el yapımı bir patlayıcıyla düzenelenen saldırıda iki Fransız askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Olayı, hafta başlarında ülkede bir diğer Fransa konvoyunu hedef alan saldırı izledi ve üç Fransız askeridaha öldürüldü. Böylece Fransa, Mali'de bulunan Barkhane Operasyonu kapsamında görev yapan 5 askerini son 10 günde kaybettmiş oldu.

Fransa, El Kaide ile bağlantılı İslam ve Müslümanları Destekleme Grubu (GSIM) milislerinin saldırının arkasında olduğunu söyledi.

Fransa'nın neredeyse on yıldır sömürge altında tuttuğu ve bir cephe hattı oluşturduğu Sahel bölgesinde (Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer ve Çad) 5.100 askeri bulunuyor.