Kudüs'teki kaynakların verdiği bilgilere göre işgal güçleri Cuma namazı vaktinde Mescid-i Aksa'nın Esbat Kapısı kısmında namaza gelenlere ses bombalarıyla ve kauçuk kaplamalı mermilerle saldırı düzenledi. 

İşgal güçlerinin, Cuma namazının hemen öncesinde gerçekleştirdiği bu vahşi saldırı çatışmalara neden oldu ve işgalci polislerden üçü yaralandı. Namaza gelenlerden de birçok yaralanan oldu ve işgal güçleri Şakir Ez-Za'teri isimli bir Kudüslüyü gözaltına aldılar. 

İşgal güçlerinin Cuma namazı öncesinde Kudüs'ün bütün cadde ve sokaklarına yayıldıkları, özellikle de giriş kapıları çevresinde yoğunlaştıkları ve namaza gelenlerin girmesini zorlaştırmak amacıyla sıkı bir kimlik kontrolü yaptıkları belirtildi. 

Filistin Yönetimi, 'Soykırım Davası'na Katılma Başvurusunda Bulundu Filistin Yönetimi, 'Soykırım Davası'na Katılma Başvurusunda Bulundu

Bütün bunlara rağmen Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nin yaptığı tespitlere göre Mescid-i Aksa'da bugün Cuma namazında en az 50 bin kişi toplandı. Mescid-i Aksa'da sabah namazında da büyük bir kalabalık toplanmıştı.

Editör: Yusuf Yusmar