Muslim Port Haber Merkezi | Yunus Emre Kaynak

Cammu Keşmir'in toplam nüfusu 12,5 milyon olarak biliniyor. Bölgedeki nüfusun yüzde 68,3'ü Müslümanlar, yüzde 28,4'ü Hindular ve yaklaşık yüzde 1'i Budistlerden oluşuyor.

Hindistan rejimi işgalci İsrail’den almış olduğu silahları Keşmir'de deniyor, Müslümanlara zulmediyor. Hindistan ve Pakistan’ın elinde nükleer silahlar ve balistik füzeler bulunuyor. Bu sebeple bölgede olası bir Pakistan-Hindistan gerginliğinden endişe ediliyor.

Cammu Keşmir bölgesinde 900 bin Hindistan askerinin bulunduğu belirtilirken, bu sayı ile dünya üzerindeki en militarize bölge olarak adlandırılıyor. Bu askerler Keşmir’in Müslüman sivil halkına sürekli zulmediyor. Askerlerin tutukladıkları insanlara hapiste işkence yaptıkları, kadınlara tecavüz ettikleri biliniyor. Ayrıca kayıp yüzlerce Müslüman ve toplu mezarlar Keşmir’de yaşanan diğer problemlerden.

5 Ağustos Tarihi Neden Önemli?

Pakistan'dan İran'a Misilleme: Füzelerle 'Terörist' Hedefler Vuruldu Pakistan'dan İran'a Misilleme: Füzelerle 'Terörist' Hedefler Vuruldu

Zalim Hindistan, anayasanın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan 370'inci maddesini 5 Ağustos 2019 tarihinde iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırarak Cammu Keşmir'i merkeze bağlı "Birlik Toprağı" statüsünde iki bölgeye ayırdı.

İngiltere'den bağımsızlığın kazanıldığı 1947'den bu yana Cammu Keşmir, kendi yasalarını çıkarabilen ayrıcalıklı bir konumdaydı. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu. Hindistan, böylece bölgedeki nüfus dengesini kendi lehine çevirmeyi amaçlıyor.

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir'de asayiş operasyonlarını ve Müslüman halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırarak, bölgedeki tüm yerel partilerin yöneticilerini ve üyelerini gözaltına aldı.

Pandemi Bahanesiyle Sayısız Zulüm Yapıldı

Hindistan, işgal altında tuttuğu Keşmir’de pandemi tedbirlerini bahane ederek Müslümanlara baskı uyguladı.

Hindistan yönetimi pandemi gerekçesiyle Müslümanların çoğunlukta olduğu Keşmir'de eğitim başta olmak üzere çeşitli alanlarda geniş çaplı kapatma politikaları sürdürdü. Eğitim kurumları 2 yıl boyunca kapalı tutuldu.

Özel Statünün Kaldırılması Tepki Çekmişti

Özerk statüde bulunan Keşmir'in özerkliğinin Hindistan yönetimince kaldırılması Keşmir halkının büyük tepkisini çekmişti. Hindistan'ın bir halk hareketinin önünü alabilmek için pandemi gerekçeleri bahanesiyle Keşmir'deki tüm okulları kapattığı, interneti engellediği, sokağa çıkma yasaklarının saatlerini artırdığı bir dönem yaşandı.

Hindistan’da Başörtüsü Zulmü de Devam Ediyor

Hindistan'ın Karnataka gibi çeşitli eyaletlerinde başörtülü kız öğrencilere uygulanan baskı işgal altındaki Cammu Keşmir'e de uzandı.

Keşmir'in Srinagar şehrinde bulunan Vishu Bharti Ortaokulu yönetimi, Müslüman kız öğrencilerin okula başörtüsüyle girmesine izin vermedi.

Yönetim, "üst kademeden gelen talimatlar" doğrultusunda böyle bir karar aldıklarını belirtti.

Hindistan'da Müslümanlara yönelik baskılar her geçen gün artarak devam ediyor.

Editör: Yusuf Yusmar