Kandahar'daki görüşmede Katar Başbakanı Al Sani’nin, Taliban’la uluslararası toplum arasındaki sorunların çözülmesi ve Taliban’ın uluslar arası arenada tanınmasını görüştüğü bildirildi.

Kandahar kentinde 12 Mayıs’ta gerçekleşen görüşme, Taliban lideri lideri Heybetullah Akhunzade’nin işgalci Amerika ve gözetimindeki yönetimi devirdikten sonra ilk defa bir yabancı bir devlet adamını kabul ettiği tarih olarak kayıtlara geçti.

Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani’nin, Taliban lideri Heybetullah Akhunzade ile Afganistan'ın Kandahar kentinde, bu ülkenin geleceğine yönelik gizli bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi.

Görüşmede Taliban’ın özellikle dış dünyayla yeniden ilişki kurması üzerine odaklandığını aktarıldı.

Afganistan’da yönetimi elinde bulunduran Taliban yönetiminin uluslararası tecritten kurtulmak için bu adımı attığını belirtildi.

Batı kaynakları ise görüşmeyi, bu konularda katı tutumunda geri adım atmayan Akhunzade’nın Katar Başbakanı ile görüşmes ise “Taliban’dan dış tecritten kurtulma adına yeni bir yumuşama adımı geleceği” şeklinde yorumluyor.

Amerika ile savaşın ardından, kuraklık ve Afganistan’nın yurt dışındaki mali kaynaklarının dondurulması ülkede ağır insani sorunlara yol açıyor.

Yapılan görüşmede ülkede giderek artan insani yardım krizlerine de değinildiği ifade ediliyor. 

Görüşmede ayrıca Taliban’ın “terör karşıtı girişimlerinin” de gündeme geldiği belirtiliyor. Ancak Amerika ve müttefikleri, Taliban’ın Afganistan’da El Kaide ve Pakistan Talibanı üyelerinin barınmasına müsaade ettiğini ileri sürüyor ve bunu her defasında dile getiriyor. Taliban ise bunu ısrarla reddediyor.

Katar Başbakanı’nın görüşmelerinde yanında Katar İstihbarat Şefi’nin de olduğu belirtiliyor.

Pakistan'da Cezaevindeki İmran Han Muhalifleri Koalisyon Hükümeti Konusunda Anlaştı Pakistan'da Cezaevindeki İmran Han Muhalifleri Koalisyon Hükümeti Konusunda Anlaştı
Editör: Salih Eser