Bu sabah saat 07.00 sıralarında süresi dolacak olan ateşkesin aynı şartlarla bir gün daha uzatıldığı ve kalıcı ateşkes sağlanması konusunda çalışmaların sürdürüldüğü haber verildi. 

İslami Direniş Hareketi (Hamas) belirlenen süresinin dolma saatinden birkaç dakika önce ateşkesin, kalıcı ateşkes çalışmalarıyla ilgili bir neticeye varılmasına imkan sağlanması amacıyla başlangıçta belirlenen şartlara dayalı olarak bugün bir günlüğüne uzatıldığını duyurdu. 

Bu arada Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dr. Macid bin Muhammed El-Ensari de Gazze bölgesinde ateşkesin bir günlük ek süreyle ve daha önce Katar, Mısır ve ABD aracılığıyla kabul edilen şartlarla uzatılması konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı. Şartların başında ise silahlı saldırıların tamamen durdurulması ve bölgeye insani yardımların girmesine izin verilmesi yer alıyor. 

Hamas: Filistin İradesini Yok Sayan Planları Reddediyoruz Hamas: Filistin İradesini Yok Sayan Planları Reddediyoruz

El-Ensari Gazze bölgesinde kalıcı ateşkes sağlanması konusunda çalışmaların da yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü belirtti. 

Bu arada Hamas tarafından yapılan açıklamada işgal rejiminin, bundan önceki altı günde istenenlerin aynısı üzere ateşkesin uzatılması karşılığında kadın ve çocuk esirlerden oluşan 7 kişiyle işgal güçlerinin Gazze'ye yönelik saldırılarında öldürülen 3 esirin cenazesinin teslim edilmesini kabul etmediği ifade edildi. Bundan önceki günlerde Hamas elindeki "İsrailli" kadın ve çocuk esirlerden her 10 kişiye karşılık işgal zindanlarındaki Filistinli kadın ve çocuk esirlerden 30 kişinin serbest bırakılmasını talep etmişti. Bu doğrultuda 70 "İsrailli" kadın ve çocuk esire karşılık işgal zindanlarındaki 210 kadın ve çocuk esir özgürlüğüne kavuşturuldu. Ayrıca Hamas 27 yabancı ülke vatandaşını herhangi bir şarta bağlı olmaksızın Kızılhaç görevlilerine teslim etti.

Hamas'ın askeri kanadı durumundaki İzzettin Kassam Tugayları'nın elinde henüz 151 esir daha bulunuyor ve tümünün serbest bırakılması karşılığında işgal rejiminin zindanlarındaki tüm Filistinli esirlerin serbest bırakılmasını şart koşuyor.

Editör: Yusuf Yusmar