Muslim Port Haber Merkezi | Bekir Sıtkı Şirin

Hamas'ın Şanlı Direnişi! İsraillilerin Tek Umudu Esir Takası Anlaşması! Hamas'ın Şanlı Direnişi! İsraillilerin Tek Umudu Esir Takası Anlaşması!

İslam coğrafyasının kan gölüne dönmesinin en büyük müsebbibi olan Siyonistlerin Kudüs üzerindeki emelleri kutsal kenti tehdit ediyor. Siyonist İsrail’in kısa ve orta vadede “Mescid-i Aksa’yı zamansal ve mekânsal olarak bölme ve Kudüs’ü Yahudileştirme” olarak 3 sistematik planı göze çarpıyor.

ZAMANSAL BÖLME

Kudüs’ü işgal altında tutan Siyonist İsrail’in mübarek belde üzerinde uyguladığı sistematik işgal planlarından ilki olarak “Kudüs’teki kutsal mekânımız Mescid-i Aksa’yı zamansal olarak bölme” göze çarpıyor. Müslümanları Mescid-i Aksa’dan uzak tutma gayreti içerisinde olan Siyonist İsrail yönetimi, her geçen gün Kudüs’teki işgalin boyutlarını genişletiyor. Müslümanların ilk kıblegâhı Mescid-i Aksa ve çevresi gün içerisinde belli aralıklarda Müslümanların ziyaretine kapatılıyor. Mescid-i Aksa ve çevresinde belli zaman dilimlerinde Müslümanların bulunmasına mani olan İsrail işgal güçleri, Yahudilerin Aksa’ya yaptığı baskınlardaysa sivil işgalcilere adeta kalkan oluyor.

MEKÂNSAL BÖLME

Yine özelde Mescid-i Aksa ile ilgili olan bir sistematik plansa “Mescid-i Aksa çevresini mekânsal olarak bölme”. Mescid-i Aksa'yı mekânsal olarak bölme planı çerçevesinde Kudüs'teki camileri yıkan Siyonist İsrail, Mescid-i Aksa’nın çevresine de sinagoglar inşa ediyor. İşgal yönetimi, Mescid-i Aksa'nın çevresini sinagoglarla doldurarak İslami kimliği yok etme amacı güderken Filistinli Müslümanların tüm haykırışlarına rağmen bu önemli konu İslam ülkelerinde bir türlü gündeme gelmiyor.

KUDÜS’Ü YAHUDİLEŞTİRME

Siyonist İsrail yönetiminin Kudüs üzerindeki sinsi planlarından bir diğeri ise Kudüs’ün nüfusunu Yahudileştirme olarak görülüyor. Kudüs’te sık sık Müslümanların evlerini yıkan İsrail, aynı zamanda Yahudilerin ikamet etmesi için işgal konutları inşa ediyor. Uluslararası aktörlerin sessizliğinden güç alan İsrail son olarak Kudüs Kalesi'ni 'Davud Kalesi Müzesi' adını verdiği yeni düzenlemeyle açmıştı.

Editör: Salih Eser