Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

İsrail Kanal 13, Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi'nin Lübnan'a olası bir kara operasyonuna ilişkin ‘Gazze savaşından ders alınan’ bir plan hazırlanması yönünde talimat verdiğini bildirdi.

Kanal, Halevi'nin Gazze Şeridi'ndeki kanlı kara operasyonu planlarını hazırlayan General Chico Tamir'i Lübnan'da yeni bir kara operasyonu planlamak üzere görevlendirdiğini de sözlerine ekledi.

Aynı şekilde Hizbullah'a yakın Lübnan menşeili El Ahbar gazetesi de, İsrail'in Avrupa ülkelerine Lübnan'la siyasi çözüme varılması için 15 Mart'a kadar süre tanıdığını, aksi takdirde askeri operasyonları tam kapsamlı bir savaşa dönüştürmeye hazır olduğunu bildirdi.

Lübnan-İsrail sınırı, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının başlamasından bu yana bir çok karşılıklı bombardımana şahit oldu.

Gazete adını vermediği Batılı diplomatik kaynaklardan, İsrail'in son tarihle ilgili konuşmasının, Amerika ve Fransa'nın 1701 sayılı kararın uygulanmasına yönelik devam eden çabalarını desteklemek için her türlü uğraşın gösterilmesi gerektiğini düşünen Batılı ülkelerin endişelerini artırdığını aktardı. Ayrıca uzun vadeli güvenliği sağlayacak ve sınırın her iki tarafındaki yerinden edilmiş kişilerin geri dönüşünü garanti altına alan bir ‘sınır çözümü’ denemesine başlatıldığını da aktardı.

Aynı kaynaklara göre, Amerikan tarafının Beyrut ile Tel Aviv arasındaki anlaşmanın parafe edilmesi konusundaki ısrarına rağmen ‘siyasi yol’ güvence sağlamak için yeterli de değil.

Ancak bu kaynaklar, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılar devam ettiği sürece Lübnan'daki siyasi düzenlemelere ve ateşkese ilişkin herhangi bir tartışmanın tercüme edilemeyeceği konusunda uyardı.

Avrupa'dan Mısır'a 8 Milyarlık "Gazze ve Sudan Savaşlarıyla Yüzleşmek” Desteği Avrupa'dan Mısır'a 8 Milyarlık "Gazze ve Sudan Savaşlarıyla Yüzleşmek” Desteği

ABD Başkanlığının Enerji İşlerinden Sorumlu Temsilcisi Amos Hochstein, birkaç gün önce Beyrut'a yaptığı ziyarette, Gazze'de üzerinde anlaşmaya varılan herhangi geçici bir ateşkesin otomatik olarak Lübnan'a da uzaması gerekmediğini söyledi.

İsrail'in Gazze Şeridi'nde başlattığı savaşının ardından 8 Ekim 2023'ten bu yana Lübnan-İsrail sınırında Hizbullah ve Filistinli gruplar cephesi ile İsrail işgal ordusu cephesi arasında karşılıklı ateş atılıyor. Bu da sınırın her iki tarafında da ölümlere ve yaralanmalara yol açtı.

Son zamanlarda İsrailli yetkililerin, Hizbullah savaşçıları Litani Nehri'nin güneyine çekilmediği takdirde Lübnan topraklarına yönelik saldırıları genişletme yönündeki tehditleri arttı.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.