İşgalci İsrail güçlerinin bu sabah (3 Nisan Pazartesi) gerçekleştirdiği yıkım 2023 yılının üçüncü yıkımı oldu. 2022 yılında 15, 2021 yılında ise 14 kez yıkmışlardı. Bir önceki yıkımlarını ise 15 Mart 2023 tarihinde yapmışlardı. 

Siyonizm'in Filistinlileri Şehirlerinde Hapsetme Planını Siyonizm'in Filistinlileri Şehirlerinde Hapsetme Planını

Köy ahalisi işgal güçlerinin tüm baskılarına rağmen yurtlarını ve topraklarını terk etmemek için her keresinde çadırlarını yeniden kurarak veya basit malzemelerle barakalar inşa ederek orada ikamet etmeye devam ediyor.

İşgal rejimi, Arakib köyünü resmen tanımadığı için burada ikamet edenleri göçe zorlamak ve onların mülklerine el koymak amacıyla evlerini yıkıyor. 

İşgal rejiminin Nakab bölgesinde bu şekilde resmen tanımadığı 50 civarında köy bulunuyor. 

İşgal rejimi son dönemde ayrıca Nakab bölgesinde bazı köylerde Filistinlilerin arazilerine el koymak için "ağaçlandırma" oyunu oynamaya çalışmış ve bu amaçla birçok Filistinlinin arazilerini tahrip etmişti. Ancak işgal güçlerinin bu uygulaması şiddetli tepkilere neden olmuş ve bölge ahalisi kararlılıkla direnmişti. 

İşgalcilerin Negev olarak isimlendirdiği ve 1948'de işgal edilmiş bölgenin güney kesiminde yer alan Nakab bölgesinde büyük çoğunlukla Bedevi Araplardan oluşan Filistinliler yaşıyor.

Editör: Yunus Emre Kaynak