İşgalci İsrail merkezli Kanal 13'ün haberine göre, işgalci rejimin Gazze kıyılarının yaklaşık olarak 30 kilometre açığında yer alan doğal gaz rezervlerinin çıkarılması konusunda Filistin yönetimiyle gizli görüşmeler gerçekleştiriyor.

Bununla birlikte İsrail işgal rejimi söz konusu gazın çıkarılması konusunda Mısır ile anlaşmaya varmıştı. Ancak taraflar arasındaki görüşmeler sonrası anlaşma uygulamaya geçirilmemişti.

Siyonist işgal rejimi, uluslararası toplumun Filistin yönetimini bir devlet olarak tanımadığından Filistin'in tek başına 36 milyar metreküp gaz rezervini çıkaramayacağını tezini savunuyor. Bu nedenle işgal yönetimi, Mısır'ın doğal gaz rezervlerinin çıkarılması projesine dahil olmasını öneriyor.

İŞGALCİ İSRAİL REJİMİ DAHA ÖNCE ENGEL OLMUŞTU

İşgalci rejim, güvenlik gerekçelerini ileri sürerek yıllar boyunca Gazze açıklarındaki doğal gazın çıkarılmasını engelledi. Böylelikle Filistinliler kendilerine ait doğal gazı yıllar boyunca kullanamadı.

Hamas İsrail'i Uyardı: Esirleriniz Size Ceset Olarak Dönebilir Hamas İsrail'i Uyardı: Esirleriniz Size Ceset Olarak Dönebilir

Gazze kıyısının yaklaşık olarak 30 kilometre batısında bulunan doğal gaz sahasında keşif ve platform kurma çalışmaları için 1999 yılında İngiliz BG Group teklif yapmış ve Filistinli taraflarla anlaşma imzalamıştı. Ancak İsrail ile anlaşma sağlanamaması sebebiyle söz konusu projeler hayata geçmemişti.

Söz konusu alanda 1 trilyon fit küpten fazla doğal gaz bulunduğu düşünülüyor.

Editör: Salih Eser