Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

Tunus'ta Gannuşi'ye Verilen Hapis Cezası Onandı Tunus'ta Gannuşi'ye Verilen Hapis Cezası Onandı

Gazze Şeridi'ndeki direnişin İsrail işgal ordusuna kayıplar yaşatması nedeniyle İsrail Gazze'deki yaralı askerler için 1.500'den fazla nakil operasyonu gerçekleştirdiğini duyurdu. İsrail medyasına göre ise işgal askerleri de savaşmalarına engel olan ağır psikolojik krizler yaşıyor.

İslami Direniş Hareketi'nin (Hamas) askeri kanadı Şehit İzzeddin Kassam Tugayları Mücahidlerinin, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus şehrinin batısında çok sayıda siyonist Markeva tanıkını Yasin 105 füzesiyle hedef aldığını açıkladı.

İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı Kudüs Tugayları ise şunları söyledi: "Mücahidlerimiz Han Yunus'un Emel mahallesindeki çatışma alanlarından döndükten sonra okul sokağının sonunda bir Siyonist D9 askeri buldozerini hedef aldıklarını doğruladılar."

Ayrıca savaşçıları da düşman askerleriyle sıfır noktasından çatıştı, onları ölü ve yaralı bıraktı, silah ve teçhizatlarına da el koydu.

Aynı bağlamda Kudüs Tugayları, Han Yunus'un güneybatısında istihbarat görevi esnasında İsrail'e ait Quadcopter tipi bir İHA’yı düşürüp kontrolünü ele geçirdiğini duyurdu.

İsrail’in ağır kayıpları

Öte yandan İsrail işgal ordusu, geçtiğimiz 27 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ndeki çatışmalarda vurulan 1.500'den fazla askerini tahliye ettiğini duyurdu.

Ordu, X platformundaki hesabında şunları söyledi: "Marom Tugayı'na bağlı düzenli ve yedek nakliye operasyonu askerleri, düşman topraklarının derinliklerinde ateş altında karmaşık operasyonlar yürütüyor."

Nakliye askerlerinin ülkedeki kara manevra kuvvetleri ve sağlık birimleriyle sürekli temas halinde olduğunu da sözlerine ekledi. Birim, Gazze Şeridi'nin iç bölgeleri ile İsrail toprakları arasında bir bağlantı oluşturuyor.

İşgalci İsrail ordusunda psikolojik krizler

İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth da İsrail ordusunun savaşın başından bu yana psikolojik yardıma ihtiyacı olan askerlerinin binlerce talebiyle ilgilendiğini belirtti.

Gazeteye göre işgal ordusu sorunun boyutundaki ciddiyeti fark ederek ruh sağlığı görevlilerinin sayısını arttırdı.

Gazete şok belirtilerinin; uykusuzluk, karamsarlık, kaygı, panik ve hayatta kalma kompleksi olduğunu ve bunların da savaş alanındaki performanslarını etkilediğini açıkladı.

İsrail gazetesi ayrıca ordunun, askerlere meslektaşlarına nasıl yardım edeceklerini öğretmek için tasarlanmış bir “zihinsel ilk yardım protokolü” geliştirdiğini de söyledi.

Gazete, saha kuvvetlerinin daha önceki savaşlardan farklı olarak, çatışmaya girdikleri ilk dakikadan itibaren korkunç ve şok edici görüntülerle karşı karşıya kaldıklarına da dikkat çekti.

İsrail gazetesi Jerusalem Post da İsrail Reut Hastanesi'nin müdüründen şunları aktardı: Gazze Şeridi'ndeki savaştan zarar gören işgal askerlerinin zihinsel ve fiziksel rehabilitasyonunda sorunlar yarattı.

Askeri denetime tabi İsrail kaynaklarına göre, savaşın başlangıcından bu yana ölen işgal askerleri ve subaylarının sayısı 561’e ulaştı; bunlardan 224'ü ise Gazze Şeridi'ndeki kara operasyonlarında öldü.

İşgal ordusunun internet sitesinde yayınlanan verilere göre ise 1.296'sı kara operasyonunda olmak üzere toplamda 2.851 subay ve asker yaralandı.

27 Ekim'de İsrail ordusu, Gazze ve kuzey vilayetlerindeki birçok bölge ve mahalleye saldırıyı içeren bir kara operasyonu başlattı, daha sonra operasyonlar güneye doğru genişledi.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.

Editör: Yusuf Yusmar