Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

İsrail Kanal 14 Televizyonu, Farac'ın üzerinde çalıştığı kuvvetin, Hamas Hareketi’nin Gazze Şeridi'nin güneyinden kuzeyine yardım dağıtmasını desteklemeyen ailelerden oluştuğunu aktardı.

Öncesinde İsrail Yayın Otoritesi (Kan), İsrail Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi'nin geçtiğimiz günlerde  Binyamin Netanyahu'nun onayıyla Farac ile görüştüğünü açıklamıştı.

Kan ayrıca İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant'ın, savaş bittikten sonra Filistin İstihbarat Müdürünün Gazze Şeridi'nin yönetimini geçici olarak devralmasını teklif ettiğini de belirtti.

Komisyon, İşgalci İsrail'in savaşın ertesi günü planında Hamas'a alternatif oluşturmak amacıyla Filistin istihbarat müdürünü istihdam etmeyi düşündüğünü söyledi.

Teklifte Macid Farac'ın Hamas hareketine üye olmayan kişilerin yardımıyla Gazze yönetimini devralması şartı koşuluyor.

Tartışmalara vâkıf olan kaynaklar ise İsrail'in savaşın ertesi günü Gazze'nin idaresinden sorumlu tutmayı düşündüğü tek ismin Farac olmadığını söyledi.

Tunus'ta Gannuşi'ye Verilen Hapis Cezası Onandı Tunus'ta Gannuşi'ye Verilen Hapis Cezası Onandı

Tercih Edilen Seçenek

Ancak İsrail muhalefet lideri Yair Lapid: "Farac'ın adının geçmesi çok doğal ki o Filistin Yönetimi'nde Hamas'a karşı bizimle en çok çalışan isimlerden birisidir" dedi.

Lapid televizyon röportajında ​​şunları da söyledi: "Sivil organların Filistin Yönetimi ile çalışmasında hiçbir engel yok çünkü bugün bile onunla çalışıyor. Hükümetin siyasetle mi yoksa İsrail'in güvenliğiyle mi ilgileneceğine karar vermesi gerekiyor. Konu İsrail'in güvenliği ise Filistin Yönetimi ile birlikte çalışacağız."

Lapid şöyle devam etti: "Biz sadece güvenliğimizi garanti altına alacağız ve savaşta Filistin Yönetimi'ne güvenmek bir teklif değildir."

Macid Farac'ın adı daha önce Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a olası bir alternatif olarak da ortaya atılmıştı.

İsrail basınında çıkan raporlara göre Filistin Yönetimi'ndeki en güçlü ve üst düzey güvenlik kişisi olan Macid Farac’ın (61 yaşında) Abbas'a yakın olduğu biliniyor ve üst düzey İsrail güvenlik yetkilileriyle sıkı ilişkilere sahip.

Bu raporlara göre Macid Farac, İsrail yönetimi adına iç istihbarat örgütü Shin Bet, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Arap ile Batı istihbarat teşkilatlarıyla koordinasyon halinde bulunuyor.

Bu kirli sızıntılar Washington'un Tel Aviv'e savaş bittikten sonra Gazze'yi yönetme tasavvuruna ilişkin bir vizyon sunması konusunda baskı yaptığı bir döneme gelmesi de dikkat çekti.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.

Editör: Yusuf Yusmar