Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

Hayim Ramon, "Hamas'a sivil bir alternatif mi? Netanyahu, Galant ve Gantz hayal dünyasında yaşıyor" başlıklı makalesinde, Savaş Konseyi'nin, İsrail işgal ordusunun yaşadığı kayıplara rağmen, Hamas'ın siviller üzerindeki yönetimini bitirme görevinde yetersiz kaldığını belirtti.

Ramon, Genelkurmay'ın, Hamas'ın kontrolündeki sivil yönetimin yerini alacak askeri bir yönetimi hala ilan etmemesine ise çok şaşırdıklarını belirtti.

Ramon'a göre Hamas, başka bir sivil yönetim kurulmadığı sürece Gazze'yi fiili olarak yönetmeye devam edecek ve daha da önemlisi Gazze’de genel anlamda gerçek olarak henüz bir yönetim boşluğu yok.

“İsrail Savaş Konseyi Sanal Bir Dünyada”

Ramon, İsrail ordusunun işgal ettiği yerlerden ayrıldığı ve Hamas'ın yönetim organlarını kurmak için geri döndüğü bölgelerden örnekler verdi. (Genel olarak Gazze Şehri ve kuzey Gazze Şeridi'ndeki polislerde olduğu gibi)

Ancak ona göre Savaş Konseyi üçlüsü, alternatif bir sivil yönetim kurmanın çok kolay olduğunu hayal ettikleri sanal bir dünyada yaşamakta ısrar ediyor, hatta bu durum siyasi ve güvenlik düzeylerinde de geçerli.

İsrailli yazar, tüm yorumcu ve gazetecilerin Gazze'de askeri bir yönetime karşı olduğunu ve yalnızca kendi çılgın hayallerinde var olan sivil bir yönetimi savunduklarını ekliyor.

Yazar, emekli Hava Kuvvetleri generali ve eski askeri istihbarat başkanı, İsraillilerin önemli siyasi yorumculardan biri olarak gördükleri Amos Yadlin'in “Gazze Şeridi'nin gerçekliğinde olumlu ve kademeli bir değişime yol açacak, Hamas'a bir alternatif oluşturmaya başlanması” çağrısını örnek olarak veriyor.

Yazar Ramon, Yadlin’in “Hamas'a yönelik alternatif bir yönetim sistemi, teknokratlara ve belediye kurumlarının çalışanlarına yardımcı olacak” görüşünden de alıntı yapıyor ve Ramon’a göre bu kurumlar Hamas'ın otoritesi altında çalışan, yani Hamas adamları tarafından yönetiliyor.

İsrailli yazar, Yadlin'in bu çözümlerin anında ve Gazze'nin tamamında uygulanamayacağını kabul ederek kendi fikrini çürüttüğü sonucuna varıyor.

“Çünkü Hamas'ın askeri gücünün etkisiz hale getirilmediği ve dağıtılmadığı bölgelere hiç kimse girmeyecek." Daha sonra Yadlin'in aynı zamanda Gazze Şeridi'ndeki askeri bir yönetimi de desteklediğini fark ediyor ve şunu merak ediyor: Bütün bunlar nasıl yapılabilir?

Ramon kendisine göre asıl tuhaf olanın bu kadar karmaşık bir durumun ortaya atılması değil, bunun Savaş Konseyi tarafından tamamen benimsenmesi olduğunu söyleyerek makalesini bitiriyor.

Ürdün'den Malezya'ya... Dünya İsrail'i ve Onu Destekleyen Şirketleri Boykot Ediyor Ürdün'den Malezya'ya... Dünya İsrail'i ve Onu Destekleyen Şirketleri Boykot Ediyor

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.

Editör: Yusuf Yusmar