Rapora göre işgal rejimi Ocak 2024 içerisinde Kudüs'te toplamda 1032 ihlal gerçekleştirdi. Bunların ilk sırasında ise %44.6 oranıyla baskınlar ve aramalar yer alıyor. İkinci sırada ise %20.3 oranıyla yıkım ihtarları yer alıyor. Tutuklamaların oranı ise %13.7 oldu. 

UNRWA: İşgalcilerin Saldırıları Yüzünden 1 Milyon Kişi Refah'tan Göç Etmeye Zorlandı UNRWA: İşgalcilerin Saldırıları Yüzünden 1 Milyon Kişi Refah'tan Göç Etmeye Zorlandı

Kudüs İçin Avrupalılar'ın aylık raporuna göre Ocak ayı içinde Kudüs'ün değişik mahallelerinde işgal güçleri tarafından 35 ateş açma veya doğrudan saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırılarda 3 kişi şehit edildi. Bu üç kişinin eşler ve kız çocukları olduğu belirtildi. 8 kişi yaralanırken onlarca kişi de atılan gaz bombalarından dolayı nefes alma sorunu yaşadı. 27 Filistinli de düzenlenen saldırılarda darp edildi veya kötü muameleye maruz kaldı. 

Raporda işgal güçleri tarafından Kudüs'e bağlı kasabalar ve mahallelerde evlere 460 ayrı baskın düzenlendiği bu baskınlarda 141 Filistinlinin gözaltına alındığı, bunlardan 13 kişinin çocuk, 4 kişinin kadın olduğu, 15 kişiden sorgulama merkezlerine gitmelerinin istendiği, 11 kişinin de ev hapsine maruz bırakıldığı ifade edildi. 

Raporda yıkım faaliyetleri hakkında da bilgi verildi ve Ocak 2024 boyunca Kudüs'te toplamda 20 yıkım işleminin gerçekleştirildiği, bu işlemlerde ikamet amacıyla kullanılan 14 evin yıkıldığı, bu evlerden 6'sının sahiplerinin kendi evlerini kendi elleriyle yıkmaya zorlandığı, 210 eve de yıkım ihtarı verildiği ve birçok arazinin buldozerlerle düzlendiği bilgisi verildi. 

İşgal yönetimi tarafından Kudüs'teki yahudileştirme faaliyetlerinin sürdürülmesi ve yeni yahudi yerleşim birimleri veya tesisleri inşa edilmesi için de Ocak ayı içerisinde toplamda 7 karar alındı. Bunların başında yer alan ise İsaviye, Anata ve Şehade arasında bulunan 109 dönümlük bir arazi üzerine çöp depolama tesisi inşa edilmesi kararı.

Editör: Yusuf Yusmar