İsrail'in Umutları Tükenirken, Kassam Tugayları'na Binlerce Yeni Mücahit Katıldı İsrail'in Umutları Tükenirken, Kassam Tugayları'na Binlerce Yeni Mücahit Katıldı

Muhtelif insan hakları kuruluşlarının yaptığı tespitlere göre işgal güçlerinin 7 Ekim'den bu yana Batı Şeria'nın değişik vilayetlerinde gerçekleştirdikleri baskınlarda tutuklanan Filistinlilerin sayısı 6920'ye çıktı. 

Esirler ve Özgürleştirilenlerin İşleri Komitesi ile Filistin Esir Kulübü'nün ortaklaşa yayınladıkları bildiride işgal güçlerinin 7 Ekim 2023'ten bu yana Batı Şeria bölgesinde tutuklananların sayısı 6920'ye çıktı. Bunların önemli bir kısmı evlerine baskınlar düzenlenmek suretiyle tutuklanırken, bazıları da işgal askerlerinin kurduğu askeri kontrol noktalarında esir edildi. İşgal askerleri ayrıca bazı kişilerden gidip sorgulama merkezlerine teslim olmalarını isterken bazı kişileri de aile fertlerinden birilerini veya yakın akrabalarını rehin almak suretiyle teslim olmaya zorladılar. 

Yayınlanan bildiride işgal güçlerinin dün akşamdan bu yana düzenledikleri baskınlarda tutuklananların sayısının da en az 20'yi bulduğu, bunlardan bazılarının eski esirlerden olduğu ifade edildi.

Son 24 saatlik süre içinde gerçekleştirilen baskınlarda tutuklamalar ağırlıklı olarak Kalkilya vilayetinin doğusundaki Azun kasabasında gerçekleştirildi. Ayrıca Ramallah, Cenin, Tubas, Tulkerem, Selfit ve El-Halil vilayetlerinde de baskınlar düzenlendi ve tutuklamalar gerçekleştirildi. 

Bildiride işgal güçlerinin düzenledikleri baskınlarda tutuklamaların yanı sıra ayrıca Filistinli ailelerin evlerinde arama yaptıkları iddiasıyla ev eşyalarına büyük çapta zarar verdiklerine, bazı kıymetli eşyaları ve paraları çaldıklarına, aile fertlerine de insanlık dışı muamelelerde bulunduklarına dikkat çekildi.

İşgal ordusunun baskınları ve şiddet uygulamaları sebebiyle Batı Şeria bölgesi de ciddi bir gerginlik yaşıyor.

Editör: Yusuf Yusmar