Sind Haber Ajansı'nın Filistin'deki Esirlerin ve Özgürleştirilenlerin İşleri Heyeti'ne dayandırarak yayınladığı haberde işgal güçlerinin tutuklamalarının kadın, erkek, küçük, büyük Filistin'de toplumun bütün farklı kesimlerini ve unsurlarını kapsadığına dikkat çekildi. 

2000-2005 arasında devam eden ve aşırı siyonist Ariel Şaron'un Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesiyle patlak veren Aksa İntifadası'nın başlamasının 23. yıl dönümü münasebetiyle yayınlanan raporda, tutuklananlardan 21 bin kişinin henüz çocukluk çağında ve kanuni yükümlülük yaşının altında olduğu ifade edildi. 

Raporda Filistin Yasama Meclisi'nin son dönem üyeliğine seçilen milletvekillerinin yarısının da tutuklananlar arasında yer aldığı bilgisi verildi. 

DSÖ: Gazze'deki Sağlık Krizi Felaketin de Ötesinde DSÖ: Gazze'deki Sağlık Krizi Felaketin de Ötesinde

Raporda verilen bilgilere göre söz konusu dönem içinde 2600 genç kız veya evli kadın da tutuklandı ve esir edilen kadınlardan 4'ü işgal zindanlarında çocuklarını dünyaya getirdi. 

Rapora göre işgal mahkemeleri bu süre içinde ilk kez veya uzatma niteliğinde 32 binden fazla idari tutukluluk kararı verdi. 

Bu süre içinde işgal rejiminin Filistinli esirlere yönelik işkence uygulamalarının veya sağlık sorunlarıyla ilgilenmeyerek onları yavaş yavaş ölüme sevk etme politikasının kesintisiz bir şekilde sürdürüldüğü ifade edildi.