Sonunda Hamas'ın Dediğine Geldiler! Biden'in Açıklaması ile Gün Yüzüne Çıktı! Sonunda Hamas'ın Dediğine Geldiler! Biden'in Açıklaması ile Gün Yüzüne Çıktı!

Muslim Port Haber Merkezi

İsrail işgal rejiminin cezaevleri yönetimi, İslami Cihad Hareketi'nin ileri gelenlerinden Hızır Adnan'ın 86 gün sürdürdüğü açlık grevinin ardından şehit düştüğünü duyurdu.

Bugün (2 Mayıs) açlık grevinde 87. gününe giren Hızır Adnan'ın tutulduğu koğuşta bilincini kaybetmiş bir halde bulunduğunu, doktorlar tarafından durumunun incelenmesinin ardından hastaneye nakledildiği sırada şehit düştüğünün anlaşıldığının haber verdiği aktarıldı.

Hızır Adnan'ın son günlerde sağlık durumunun iyice kötüleşmesine rağmen işgal rejiminin onu kasten ihmal etmesi ve özgürlük taleplerini reddetmesi şehit olmasına yol açtı. 

Eşi Rinde Musa dün yaptığı açıklamada dünyanın tüm özgür insanlarını ve vicdan sahiplerini acilen harekete geçmeye ve işgal rejiminin oyunlarını gün yüzüne çıkarmaya davet etmişti. 

Hızır Adnan işgal rejiminin haksız bir şekilde kendini esaret altında tutmasını protesto amacıyla başlattığı açlık grevini sürdürüyordu. 

Filistin davasının etkili şahsiyetlerinden ve önderlerinden olan Hızır Adnan 5 Şubat tarihinde, işgal güçlerinin Arrabe'deki evini basıp kendisini esir almalarının ardından açlık grevini başlatmıştı. 

Hızır Adnan daha önce 12 kez esir edilmiş ve toplamda 8 yıl işgal zindanlarında kalmıştı. Bu esaretlerinde şimdiye kadar 6 kez açlık grevi gerçekleştirdi. Ancak sonuncusunun bundan önceki beş açlık grevine nispetle en uzunu olduğu ifade ediliyor.

Esir Hızır Adnan'ın şehit edilmesine tepkiler eylemlerinde işgalcilerle çatışmalar yaşandı

İslami Cihad Hareketi'nin önde gelenlerinden Hızır Adnan'ın açlık grevinin 87. gününde bugün (2 Mayıs Salı) sabah şehit olması üzerine Filistin'in işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs bölgelerinde muhtelif protesto eylemleri düzenlendi. İşgal güçlerinin eylemlere müdahalede bulunması ise Filistinli direnişçilerle aralarında çatışmalar çıkmasına neden oldu. Bu yüzden Batı Şeria'da birçok yerde işgal güçleriyle direnişçiler arasında çatışmalar vuku bulduğu bildirildi.

Bu arada Batı Şeria'nın bütün vilayetlerinde ve Kudüs'te esir Adnan'ın şehadetinin yası için genel grev başlatıldığı haber verildi. 

Editör: Salih Eser