Filistinli alimler heyeti öncülüğünde Gazze ve Mescid-i Aksa için çok önemli bir fetva yayınlandı. Söz konusu fetvada Müslümanlara karşı Yahudi ve Hristiyanlara yardım eden herkesin mürtet olduğu belirtilirken İsrail’e karşı cihadın farz olduğu kaydedildi. Gazze ve Filistin’e yönelik sınırları kapatmanın Allah’a ve Rasulü’ne (sav) ihanet anlamına geldiğinin kaydedildiği fetvada, “Bu varlıkla yapılan tüm barış ve normalleşme anlaşmaları, Hz. Peygamber’in (sav) buyurduğu gibi şer’en hükümsüzdür ve ‘Müslümanların zimmeti birdir…” denildi. Söz konusu fetvada İsrail ile ekonomik işbirliği yapmanın haram olduğu da beyan edildi.

Şeyh Muhammed Hasan Dedo ve Gazze’deki Filistin Alimler Heyeti Başkanı Dr. Mervan Ebu Ras öncülüğünde yüzden fazla alim ve vaiz tarafından “Mescid-i Aksa ve Gazze” başlığı altında küresel bir fetva ve çağrı yayınlandı. Çok önemli noktalara temas edilen fetvada, İsrail rejiminin Mescid-i Aksa’ya ve tüm Filistin topraklarına yönelik saldırganlığı def etme mücadelesinin mukaddes bir cihad olduğu kaydedildi.

“MÜSLÜMANLARA KARŞI YAHUDİ VE HRİSTİYANLARA YARDIM EDEN HERKES MÜRTETTİR”

Saygıdeğer alimler tarafından yayınlanan küresel çağrı ve fetvada Filistin direnişine sadakat edilmesi gerektiği de belirtildi. Bu bağlamda Filistin cihadına arka çevirip Yaudi ve Hristiyanlara sadık olan ve Müslümanlara karşı onlara yardım eden herkesin mürtet olduğu dile getirildi. Öte yandan aynı fetvada, iki devletli çözüm safsatasına cevap niteliğinde satırlar da yer aldı. Konuya ilişkin olarak, “Filistin toprakları vakıftır ve bir karışından vazgeçmek caiz değildir. Filistin’in herhangi bir parçasını satmak veya bir kafire vererek terk etmek haramdır” ifadeleri kullanıldı.

İSRAİL’E KARŞI CİHAD FARZDIR

Filistinli önemli alimler tarafından yayınlanan fetvada Gazze’yi desteklemelerin cihaddan kaçmak anlamına geldiği de aktarıldı. İşgalcilere karşı cihadın Müslümanların üzerine farz olduğunu dile getiren alimler, İsrail işgali altındaki topraklarda işgalci ve sivil ayrımı olamacağını da vurguladı. Alimler bu noktaya ilişkin olarak, “İşgalci ve sivil sıfatı aynı kişide buluşmaz. Filistin topraklarını gasp eden, evlerini işgal eden, suç örgütüne bağlı olan her kişi, cinsiyeti ve tanımı ne olursa olsun barışçıl bir sivil değil, bir saldırgan, terörist ve savaşçıdır” sözlerini sarf etti.

SINIRLARI KAPATMAK ALLAH’A VE RASULÜ’NE (SAV) İHANETTİR

Gazze ve Filistin’e yönelik sınırları kapatmanın Allah’a ve Rasulü’ne (sav) ihanet anlamına geldiğinin kaydedildiği fetvada “Çevre ülkelerin genel geçişi, mücahitlerin girişi ve ihtiyaç sahiplerine yardım için sınırlarını açmaları farzdır. Özellikle Refah Sınır Kapısı’nın kapatılması hiçbir şekilde caiz değildir. Gazze halkından kim yardım almadan ölürse, sınır kapısını kapatan ve yardımı engelleyen kişiler, kardeşlerini terk ederek ölümüne neden olmuş sayılır” denildi.

İSRAİL İLE EKONOMİK İŞBİRLİĞİ YAPMAK HARAMDIR

Siyonizm'in Filistinlileri Şehirlerinde Hapsetme Planını Siyonizm'in Filistinlileri Şehirlerinde Hapsetme Planını

Ümmetin önde gelen alimleri tarafından yayınlanan fetvada tüm Müslümanlara çağrıda bulunuldu.  Buna göre “Müslüman halkın elinden geldiğince seferber olması, elindeki imkanlarla düşmana saldırması veya düşmanın ve destekçilerinin elçiliklerine giderek protesto etmesi farzdır. Suçlu varlığın ve onu destekleyen tüm şirketlerini fabrikaların ve ülkelerin ürünlerini, mallarını boykot etmek farzdır. Ekonomik cihadın bir şekli olarak onlardan satın almak veya onlarla işbirliği yapmak haramdır” diye belirtildi.

İSRAİL İLE YAPILAN NORMALLEŞME ANLAŞMALARI HÜKÜMSÜZDÜR

Filistinli alimlerin yayınladığı fetvada İsrail rejimi ile yapılan anlaşmalara da dikkat çekildi. İsrail ile yapılan tüm barış ve normalleşme anlaşmalarının hükümsüz olduğunu kaydedildiği açıklamada, “Bu varlıkla yapılan tüm barış ve normalleşme anlaşmaları, Hz. Peygamber’in (sav) buyurduğu gibi şer’en hükümsüzdür ve ‘Müslümanların zimmeti birdir…” denildi.

(milli gazete, bekir sıktı şirin)

Editör: Yusuf Yusmar