Hamas lideri İsmail Heniyye, bir video mesajında, abluka altındaki Gazze'de tutulan İsrailli rehinelerin Filistinlilerin maruz kaldığı "ölüm ve yıkıma maruz kaldıklarını" söyledi. Heniyye, "7 Ekim saldırısı, Netanyahu hükümetinin politikalarına bir cevaptı" dedi.

Hamas: Aksa Tufanı Halkımızın Direnişinin ve Toprağını Savunmasının Tabii Sürecidir Hamas: Aksa Tufanı Halkımızın Direnişinin ve Toprağını Savunmasının Tabii Sürecidir

Heniyye, yaptığı açıklamada İsrail'i "başarısızlıklarını örtbas etmek için Gazze'de katliamlar" yapmakla suçladı. 

Filistinliler özgür ve bağımsız olmadan bölgede istikrarın sağlanamayacağını dile getiren Hamas lideri, konuşmasında, "Düşmana diyoruz ki başarısızlıklarınızı örtbas etme çabalarınız sizi büyük yenilgiden kurtaramayacak. Halkımızın özgürlük, bağımsızlık ve geri dönüş hakları gerçekleşmezse bölgede ve bölge dışında güvenlik ve istikrar olmayacaktır." ifadelerini kullandı. 

Konuşmasında rehine meselesine de değinen Heniyye, abluka altındaki Gazze'de tutulan İsrailli rehinelerin de Filistinlilerin maruz kaldığı "ölüm ve yıkıma" maruz kaldığını söyledi.

Heniyye, Hamas'ın arabuluculara katliamın durdurulması gerektiğini bildirdiğini ve karar alıcılar üzerinde baskı oluşturmak için özellikle de Batı'da protestolara devam edilmesi çağrısında bulunduğunu aktardı. 

Keza Heniyye, rehinelerin serbest kalması için yürütülen müzakerelerde arabulucuları, esir takası anlaşması için ateşkesin gerekli olduğu konusunda bilgilendirdiğini söyledi.

Hamas lideri, daha önceden kaydedilen video mesajında Gazze ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı'nın iki yönlü çalışmaya devam etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.