Hamas'ın Lübnan yetkilisi Usame Hamdan, "Netanyahu ve destekçileri bunu yapmayı (saldırıyı durdurmayı) geciktirdikçe, daha fazla mahkum, Siyonist bombardımanı ve Amerikan füzeleri ile ordularının elinde hayatını kaybedecek" dedi.

Hamdan ayrıca, "Devam eden erteleme ve hava saldırıları, rehinelerin ceset olarak geri dönmeyebileceği ve belki de asla geri dönmeyecekleri anlamına geliyor" diye konuştu.

Geçen yıl 7 Ekim'de Gazze direniş gruplarının misilleme operasyonu olan Aksa Tufanı'nda yaklaşık 250 kişi esir alınmıştı. Hamas, Kasım ayının sonlarında bir haftalık ateşkes sırasında esirlerden 105'ini serbest bıraktı. Mayıs ayı başlarında Hamas Siyasi Bürosu başkan yardımcısı Halil el-Hayye, rejimin Gazze'yi bombalamasının Siyonist esirlerin yüzde 70'ini öldürdüğünü söyledi.

Azgınlığı Acısından... Ölümüz de Dirimiz de Refah’ta Azgınlığı Acısından... Ölümüz de Dirimiz de Refah’ta

Hamas, geri kalan esirlerin serbest bırakılmasını savaşın tamamen durdurulması, saldırganların geri çekilmesi, uygun bir esir takası anlaşması yapılması ve Gazze'ye insani yardım malzemesi gönderilmesi şartına bağladı.

Geçtiğimiz günlerde Mısırlı ve Katarlı arabulucular tarafından sunulan ancak İsrail rejimi tarafından reddedilen başka bir ateşkes önerisini kabul etti.

Hamdan, "Siyonist işgalin, Mısır ve Katar'daki arabuluculara gerçek ve ciddi bir anlaşma yoluyla sunulan koşulları dışında, direniş tarafından tutulan esirlerini geri almayacağını" bir kez daha vurguladı.

Sözlerinin bir başka yerinde Hamas temsilcisi, Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde yerinden edilmiş insanlar için belirlenmiş bir güvenli bölgeye daha önce düzenlenen hava saldırılarında en az 50 Filistinliyi katleden rejimi eleştirdi.

Hamas yetkilisi, "İşgalin, (hava saldırıları) uygulanması sırasında katliam alanında silahlı adamların bulunduğu yönündeki iddiası utanmaz ve yanlıştır" dedi.

(milli gazete)

Editör: Yusuf Yusmar