Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

Galloway, 2007 yılı Haziran ayı ortalarında uygulanan kuşatma sonrasında Gazze Şeridi'ni ziyaret eden ilk Batılı siyasetçilerden olarak kabul ediliyor. Pek çok önemli kitabı ve programıyla tanınmış bir yazar ve basın mensubudur.

Galloway Kimdir?

George Galloway, 16 Ağustos 1954'te İskoçya'nın kuzeydoğu kıyısındaki Dundee şehrinde fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Annesinin ailesi İrlanda göçmeniydi, annesi sadık bir İrlanda Cumhuriyetçisiydi. Babasının ailesi ise İskoç çiftçilerdendi ve babası bir sendika aktivistiydi.

Galloway 13 yaşında Britanya İşçi Partisi'ne katıldı, 17 yaşında okulu bıraktı ve üniversiteye gitmedi. 1981 yılında, partinin neredeyse tüm parlamento koltuklarını ve yerel konseylerin çoğunu kontrol ettiği ve ülkenin en önemli gücü olduğu bir dönemde, İskoçya'da İşçi Partisi'nin Başkanı seçildi.

Tunus'ta Gannuşi'ye Verilen Hapis Cezası Onandı Tunus'ta Gannuşi'ye Verilen Hapis Cezası Onandı

George Galloway 1709270820

George Galloway, Manchester yakınlarındaki Rochdale'deki kampanya merkezinde parlamento seçimlerindeki zaferini kutluyor. (Reuters)

Siyasi Hayatı ve Filistin Davası ile Tanışması

Parti liderliğini üstlendikten sonra yoksulluk ve adaletsizlik konularını ele alan "War on Want" kuruluşunun başına geldi. 1975 yılının yaz aylarında 21 yaşındayken Filistinli Öğrenciler Genel Birliği'ni temsilen gelen Filistinli bir öğrenciyi Dundee'deki parti ofisinde kabul etti ve onunla yaptığı Filistin halkının acıları hakkında iki saat süren derinlemesine bir sohbetin ardından Galloway, Filistin direnişinin destekçileri arasına katıldı.

Yetmişli yıllarda Beyrut'u ziyaret etti ve merhum Filistin lideri Yaser Arafat ile tanıştı. Filistin lideri ondan birkaç ay yanında kalmasını istedi. Orada Filistinlilerin, İsrail ve müttefiklerinin göstermeye çalıştığı gibi terörist değil aksine mağdur olduklarını fark etti.

Kendisine Britanya’dan bir iş teklifi geldi. Arafat, Filistinlilerin dünya çapında önemli bir sesi olabileceğini vurgulayarak ona geri dönmesini tavsiye etti. Bu tavsiyeye dayanarak Filistin davasını destekleme kararlılığıyla geri döndü.

İlk kez 1987'de Glasgow Hillhead'den İşçi Partisi milletvekili olarak Parlamento'ya seçildi ve kısa sürede siyasi camiada itibar kazandı. 1989 yılında Filistin’de Batı Şeria'daki Beytüllahim ile Glasgow şehri arasında bir kardeşlik kurdu.

Bush ve Blair'e Irak Savaşı Tepkisi: Kurtlar!

Tony Blair’in başbakan olduğu dönemde Britanya’nın Irak'a müdahalesi konusunda onunla aynı fikirde olmadığı için partisine defalarca isyan etti. 2003'te Irak'ın Amerikan-İngiliz tarafından işgali sürecinde yaptığı yorumlarının partinin itibarını zedelediği bahanesiyle ekim 2003 yılında (36 yıl ürdürdüğü) İşçi Partisi'nden ihraç edildi. Zira o dönemde Tony Blair ile dönemin Amerika Başkanı George W. Bush’u Irak’ın işgali sebebiyle ‘kurtlar’ olarak İşçi Partisi hükümetini de "Tony Blair'in yalan makinesi" diye tanımlamıştı. İngiliz askerlerine de "yasadışı emirleri yerine getirmeyi reddetmeleri" çağrısında bulunmuştu.

Ocak 2004'te Sosyalist İşçi Partisi ve Irak Savaşı'na karşı çıkan isimlerle birleşerek “Saygı Partisi” adında yeni bir siyasi parti kurdu ve o seneki Avrupa Parlamentosu seçimlerine liderlik etti ve Britanya tarihinde İşçi Partisi dışında en büyük sol oyu kazandı.

İttifak yalnızca İngiltere'de çeyrek milyondan fazla oy aldı ve Galloway bu oyların yaklaşık 100.000'ini Londra'da aldı.

2005 genel seçimlerinde Bethnal Green ve Bow için Parlamento'da sandalye kazanmayı başardı ve bu sandalyeyi 2010 yılında Poplar ve Limehouse seçim bölgesini kaybedene kadar temsil etmeye devam etti.

2012 Bradford West ara seçimini kazandıktan sonra Parlamento'ya döndü, ancak 2015 genel seçimlerinde bu koltuğu tekrar kaybetti ve 2016 yılında Saygı Partisi dağılana kadar partide liderliğini sürdürdü.

Zorluklara ve kayıplarına rağmen 2017 ve 2019'daki genel seçimlerde aday olmaya devam etti ve bu girişimlerde başarısız olmasına rağmen inandığı davalar uğruna çalışırken açık bir siyasi esneklik ve süreklilik sergiledi.

37 Yıl Sonra Meclis'e Döndü

2021'de Britanya İşçi Partisi'ni kurdu. Batley ve Spen ara seçimlerinde yarışarak üçüncü oldu. Bu sonuç onu siyasi çabalarını sürdürmekten alıkoymadı. 2024'te Rochdale'de yapılan ara seçimleri yaklaşık %40 oyla kazanana kadar çalışmaya devam etti ve böylece 37 yıl aradan sonra dördüncü kez Meclis'e döndü.

Galloway, sloganı "Gazze için referandum" olan yürüttüğü büyük bir seçim kampanyasında bölgedeki Müslüman toplumunun desteğini kazandı. Muhalefetteki İşçi Partisi’nin ‘ateşkes talep etme ve İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını durdurma’ konusundaki zayıf tutumu nedeniyle ona karşı bir protesto düzenleme fırsatı elde etti.

George Galloway, seçim kampanyasında “Gazze'deki savaşa karşı çıkmaya” odaklandı ve Rochdale bölgesindeki seçim kampanyası sırasında yaptığı konuşmada söylediği gibi ‘Filistin uğruna Parlamento salonunun duvarlarını sarsacağına’ söz verdi.

Galloway, Rochdale’deki Ara Seçimi Nasıl Kazandı?

İngiltere’de İşçi Partisi Milletvekili Tony Lloyd’un lösemi sebebiyle 17 Ocak 2024 tarihinde hayatını kaybetmesi üzerine temsil ettiği Rochdale’de ara seçim yapıldı. 29 Şubat Salı günü yapılan seçimi George Galloway oyların yüzde 39,7’sini alarak kazandı. Galloway, yemin ederek resmen milletvekilliği görevine başlamış oldu.

Ara seçimde Britanya İşçi Partisi lideri Galloway ile birlikte yarışan 10 aday daha vardı. Galloway, seçim kampanyası süresince İsrail’in saldırıları altındaki Gazze için desteğini dile getirmiş, seçimi kazandığında yaptığı ilk açıklamada ise “Bu, Gazze için” demişti.

Seçim sonuçları açıklandığında Galloway’in en yakın rakibi bağımsız David Tully’nin oy oranının yüzde 21,3’te kaldığı, Muhafazakar Parti adayı Paul Ellison’ın yüzde 12, İşçi Partisi adayı Ali’nin ise yüzde 7,7 oy aldığı görüldü. Bu, nüfusunun yüzde 30’unun Müslüman olduğu ifade edilen Rochdale’de İşçi Partisi’nin 43,9 puan oy kaybı yaşaması demekti.

‘Keir Starmer; Bu, Gazze İçin’

Galloway, seçimi kazanmasının ardından yaptığı ilk konuşmada hem 2003 yılında Irak’ın işgali hakkındaki açıklamaları sebebiyle ihraç edildiği İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer’e hem de Muhafazakar Partili Başbakan Rishi Sunak’a İsrail ve Gazze politikaları dolayısıyla eleştiri yöneltti. “Keir Starmer; bu, Gazze için” diyen Galloway, sözlerini şöyle sürdürdü: “İşgal altındaki Gazze'de, Gazze Şeridi'nde halihazırda devam eden felaketi mümkün kılma, cesaretlendirme ve koruma konusunda oynadığın rol için büyük bir bedel ödeyeceksin.”

Galloway, Ekim 2023'ten bu yana Gazze'de 'acil insani ateşkes' için ilk kez bu ay çağrıda bulunan İşçi Partisi'ni eleştirerek, "İşçi Partisi'ne nesillerdir sadık bir şekilde, geleneksel olarak kendilerine oy veren milyonların güvenini kaybettiği yönünde uyarı yapıldı" dedi. Seçim sonuçlarının seçmenlerin Westminster’daki iki büyük partiyi reddettiğini gösterdiğini savunan George Galloway, “Keir Starmer ve Rishi Sunak, aynı ‘arka tarafın’ iki yanağı; bu akşam Rochdale’de gerçekten, iyice şaplağı yediler” diye konuştu.

Galloway ve Filistin Davası

Çoğu zaman kamuoyuyla veya hükümetinin politikalarıyla çelişse bile fikirlerini ifade etmekten çekinmedi. Bu da onu İngiliz ve uluslararası politikada tartışmalı bir figür haline getirdi.

Hatta 30 Ağustos 2014'te İngiliz Parlamentosu üyesi olduğu sırada Filistinlileri destekleyen açıklamaları sebebiyle saldırıya uğradı, dövüldü, çenesi kırıldı.

2009'da ‘Viva Palestina' Öncülük Etti

Galloway, Filistin davasının en önde gelen destekçilerinden birisi olarak biliniyor. 2009 yılında, Gazze Şeridi’nin İşgalci İsrail tarafından abluka alındığı dönemde insani yardım dağıtmak için Gazze’ye giden ‘Viva Palestina’ (Yaşasın Filistin) konvoyuna öncülük etmişti.

Filistin davasını destekleyen aktivistlerle birlikte ziyaret ettiği Gazze'de uluslararası yaşam hattı konvoylarına liderlik etti. Ayrıca İslami Direniş Hareketi'nin (Hamas) lideri İsmail Heniyye Mart 2006 seçimlerinden sonra Filistin hükümetinin Başbakanı olarak görev yaptığı sırada ona Filistin vatandaşlığı verdi.

Siyasi Dönemi

Galloway'in çalışmaları sadece İngiliz iç siyasetiyle sınırlı değildi; aksine katkıları uluslararası ilişkilere özellikle Orta Doğu'ya uzanıyor.

Bölgelere çok sayıda ziyaret gerçekleştirdi. Amerika ve İngiliz politikalarına, özellikle de Irak ve Filistin'e yönelik politikalarına karşı sert eleştirileriyle tanınıyordu.

Ayrıca Gazze'ye yardım konvoyları organize edilmesinde de önemli bir rol oynadı, bu da Filistin davasını savunma konusundaki kararlılığını yansıtıyordu.

Öne çıkan atılımları arasında:

 • 1980 yılında “Filistin Dostları Birliği”ni kurdu ve Genel Sekreteri oldu.
 • 1982'de İsrail'in Lübnan topraklarındaki işgaline karşı acil durum ve yardım komitesi kurdu.
 • 1990 yılında Körfez Savaşı'na karşı çıkmasıyla tanınıyordu.
 • 1990 yılında Pakistan'da demokrasiyi yeniden tesis etmeye yönelik hizmetlerinden dolayı “Büyük Lider Pakistan Hilali” Madalyası ile ödüllendirildi.
 • 1991 yılında Irak için bir acil durum komitesi kurdu ve bu komite daha sonra “Irak ve Filistin Acil Durum Komitesi” olarak tanındı.
 • Küreselleşmeye, işgale ve savaşlara karşı çalışmak üzere dünyanın dört bir yanından İslami, ulusal ve sosyalist hareketleri uzlaştırmayı amaçlayan “Kahire Konferansı”nın kurucularından birisidir.
 • “Savaşı Durdurun Koalisyonu'nun” kurucusu ve başkan yardımcısıydı. Bu koalisyon Irak'taki savaşı protesto etmek için iki milyon insanı harekete geçiren bir eylem düzenledi ve bu da İngiliz tarihindeki en büyük ve en önemli eylem haline geldi.
 • 2009 yılında “Yaşasın Filistin” yardım kuruluşunu kurarak bir milyon sterlini aşan insani yardım toplamayı başardı. Yardım konvoyu İngiltere'den Gazze'ye doğru yola çıktı ve George Galloway Gazze kuşatmasının kırılmasına öncülük etti.

Medyadaki Galloway

George Galloway 30 yılı aşkın bir süredir makaleler yazıyor, radyo ve televizyonda sunum yapıyor. The Spectator, The Sunday Times ve The Guardian gibi önde gelen gazete ve dergilerde köşe yazarlığı da yaptı.

Siyasi analizler ve biyografiler de dahil olmak üzere birçok farklı kitap yazdı:

 • "Çöküş: Çavuşesku ve Romanya Devrimi."
 • "Ben tek değilim".
 • Fidel Caster'la ilgili bir kitap.
 • Açık Sezon: Neil Lennon Hikayesi (eski Kuzey İrlandalı futbolcu ve teknik direktör Neil Lennon hakkında bir kitap.)
 • Bir grup ünlü kanal ve radyoda binden fazla canlı televizyon ve radyo programı sundu.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.

Editör: Yusuf Yusmar