Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

Sendikalar, çevre grupları ve insan hakları örgütleri tarafından pazartesi günü başlatılan “Küresel Enerji Ambargosu” kampanyası, Koalisyonun ‘Filistin halkına yönelik soykırım, apartheid ve etnik temizli’" olarak tanımladığı durumlar sona erene kadar İsrail'e yapılan tüm enerji ihracatını durdurmaya çağırıyor.

Middle East Eye web sitesine göre Küresel Enerji Ambargosu olarak bilinen kampanya, İsrail'e giden enerji akışlarını analiz eden ve tedarik zincirindeki zayıf noktaları tespit eden araştırmacılardan oluşan bir ekiple işbirliği yapıyor.

Web sitesine göre koalisyon, yakıt ithalatının durdurulmasının yanı sıra İsrail'in Avrupa'ya gaz ihracatının da durdurulmasını talep ediyor.

Bu girişim, Filistin Sendikaları Genel Federasyonu'nun “İsrail'in silahlandırılmasının durdurulması” yönündeki önceki çağrılarına dayanıyor. Yurt içi ham petrol üretimi asgari düzeyde olan İsrail, büyük ölçüde ithalata bağımlı ve bunun ana kaynağı ise Azerbaycan.

Koalisyon ağını İsrail'e yakıt ihracatını hedefleyen işçileri ve kampanya gruplarını da kapsayacak şekilde genişletti. Buna, İsrail'e en fazla kömür ihracat eden Kolombiya'daki madenciler de dâhil.

Koalisyon Amerika Birleşik Devletleri'nde ise, “Chevron'un Filistin'den Defol” kampanya grubuna katıldı ve burada şirketin rafinerisinin önünde 500 kişilik bir yürüyüş düzenlediler.

Chevron; Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar hareketine göre İsrail'in Doğu Akdeniz'de hak iddia ettiği gazı çıkarmak için önemli bir kaynak.

Suriye 2024... Lüks Oligarşi ve Nüfusun %92'sini Etkileyen Aşırı Yoksulluk Suriye 2024... Lüks Oligarşi ve Nüfusun %92'sini Etkileyen Aşırı Yoksulluk

Koalisyon ayrıca İsrail'in gaz ihracatına karşı farkındalığı arttırmak için Avrupa'daki gazeteciler ve iklim gruplarıyla birlikte çalışmakta.

Avrupa Birliği, özellikle Rusya-Ukrayna savaşının ardından İsrail gazının önemli bir ithalatçısı haline geldi.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.