Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, Filistin'de Hamas'ın askeri kanadının Gazze'deki lideri Yahya Sinvar'la ilgili bir rapor yayımlandı.

Haberde, Hamas'ın Ekim ayında İsrail'e saldırmasının ardından çatışmalar başladığında Siyonist İsrail rejiminin Sinvar'ı "yürüyen ölü" olarak tanımladığı belirtildi.

NYT, Siyonist İsrail'in 7 Ekim'deki saldırının failinin Sinwar olduğunu düşündüğünü açıklayarak, "İsrail, Sinvar'ın öldürülmesini yıkıcı karşı saldırısının ana hedeflerinden biri olarak gösterdi" diye ekledi.

Haberde, Gazze'deki saldırıların üzerinden yedi ay geçmesine rağmen Sinvar'ın hayatta kalmasının, İsrail'in savaşının başarısızlıklarının simgesi olduğu ifade edildi.

Gazete saldırıların, Gazze'nin büyük bölümünü yerle bir ettiği, ancak Hamas'ın üst düzey liderliğinin büyük ölçüde sağlam kaldığına dikkat çekti.

Haberin devamında şu ifadelere yer verildi:

"İsrailli yetkililer onun öldürülmesini isterken bile, kalan rehineleri kurtarmak için dolaylı da olsa onunla pazarlık yapmak zorunda kaldılar. Hamas, Siyonist İsrail ve ABD'den yetkililere göre Sinvar sadece iradeli bir komutan olarak değil, aynı zamanda İsrailli elçileri müzakere masasına oturtarak İsrail'in savaş alanındaki zaferini engelleyen kurnaz bir müzakereci olarak da öne çıktı. Bazıları Bay Sinvar hakkındaki hassas istihbarat değerlendirmelerini ve diplomatik müzakereleri tartışmak için isimlerinin gizli kalması koşuluyla konuştu."

New York Times (NYT), raporunda ateşkes görüşmelerine de değindi.

Mısır ve Katarın görüşmelere aracılık ettiğini işaret eden gazete, "Bazı yetkililere göre Gazze'nin altındaki bir tünel ağında saklandığına inanılan Bay Sinvar'ın, Hamas'ın müzakerecilerinin herhangi bir tavizi kabul etmeden önce rızasını alması gerekiyor" diye belirtti.

Ayrıca Hamas yetkililerinin Sinvar'ın, örgütün kararlarında son söz sahibi olmadığı konusunda ısrar ettiği ancak Sinvar'ın teknik olarak Hamas hareketinin tamamı üzerinde yetkisi olmasa da, Gazze'deki liderlik rolü ve güçlü kişiliğinin, hem müttefiklerine hem de düşmanlarına göre Hamas'ın işleyişinde ona büyük bir önem kazandırdığı ifade edildi.

Gazeteye konuşan Hamas üyesi ve siyasi analist Salah al-Din al-Awawdeh, “Sinwar'a danışılmadan alınabilecek hiçbir karar yok. Sinvar sıradan bir lider değil, güçlü bir insan ve olayların mimarı. O bir tür yönetici ya da direktör değil, bir lider” dedi.

Hamas: Batı Şeria’daki Direnişimiz Devam Edecek Hamas: Batı Şeria’daki Direnişimiz Devam Edecek

Al-Awawdeh'in, 1990'lar ve 2000'lerde her ikisi de İsrail'de hapisteyken arkadaş oldukları belirtildi.

(milli gazete)