Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

Jerusalem Post gazetesi, Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Jolie'nin “Avam Kamarası'nın bağlayıcı olmayan kararının ardından İsrail'e silah ihracatının durdurulduğu” açıklamasını bildirdi.

Jolie, Toronto Star gazetesine “ilk teklifin silah satışlarının askıya alınması olduğunu ancak bunun tamamen yasaklama olarak değiştirildiğini” söyledi.

Birleşmiş Milletler'de Gazze için Ateşkes Oylaması Üçüncü Kez Ertelendi Birleşmiş Milletler'de Gazze için Ateşkes Oylaması Üçüncü Kez Ertelendi

Teklifte ayrıca Kanada'nın uluslararası ortaklarıyla koordineli olarak "Filistin Devleti'nin kurulmasına" destek verilmesi çağrısında bulunan bir madde de yer aldı.

Kanada Parlamentosu, Tel Aviv'e silah gönderilmesini destekleyen 117 oya karşı, İsrail'e silah ihracatını durdurulması yönünde 204 oy kullandı.

Kanada Parlamentosu kararın “Ottawa'nın Gazze'de ateşkesi, esirlerin serbest bırakılmasını ve iki devletli çözümü desteklemesi ayrıca Güney Afrika'nın İsrail'e soykırım suçlamasıyla açtığı davada Uluslararası Adalet Divanı'nın kararlarına destek olma” çerçevesinde geldiğini söyledi. 

Bu bağlamda Kanada Savunma Bakanı Bill Blair de aynı gazeteye "Yasağın nasıl uygulanacağına Jolie karar verecek" diyerek "Gazze çatışması sırasında İsrail'e öldürmesi için askeri satışlar yapılmasından" ülkesi adına duyduğu derin endişeyi dile getirdi.

Buna karşılık İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Kanada'nın kararını "İsrail'in meşru müdafaa hakkını baltalayan bir adım" olarak değerlendirerek Kanada'nın bu adımı atmasından üzüntü duyduğunu belirtti.

Yabancı medyaya göre Kanada, geçen yılın son üç ayında İsrail'e 28,5 milyon Kanada doları (yaklaşık 676 milyon Türk lirası) değerinde silah ihraç etti.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.