Guterres, Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla dün (3 Mayıs Cuma) yayınladığı video mesajda gazetecilerin işlerini yaparken hayatlarını riske attıklarını belirterek, “İsrail ordusunun Gazze’de öldürdüğü yüksek sayıdaki gazeteci sayısını dehşetle karşılıyorum” dedi.

BM’nin gazetecilerin ve basın mensuplarının yaptıkları işin değerini çok iyi bildiğini ifade eden Guterres, basın özgürlüğü olmadan özgürlüğün olamayacağına dikkat çekti.

BM Genel Sekreteri, basın özgürlüğünün bir seçenek değil zorunluluk olduğunu vurgulayarak, hükümetlere, özel sektöre ve sivil toplum kuruluşlarına basın özgürlüğü ve gazeteci haklarını korumak için bir araya gelme çağrısında bulundu.

DSÖ: Gazze'deki Sağlık Krizi Felaketin de Ötesinde DSÖ: Gazze'deki Sağlık Krizi Felaketin de Ötesinde

Gazze’deki Hükümet Enformasyon Ofisi’nin verilerine göre, işgal ordusunun 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 140 gazeteci şehit oldu

Bu arada, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Guillermo Cano Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü’ne Gazze’de İsrail’in savaş suçlarını kayıt altına alarak dünyaya duyuran Filistinli gazetecilerin layık görüldüğünü duyurdu.

UNESCO’dan yapılan yazılı açıklamada, Gazze’deki Filistinli gazetecilerin 2-4 Mayıs’ta Şili’nin Santiago kentinde düzenlenen Dünya Basın Özgürlüğü Konferansı kapsamında uluslararası medya profesyonellerinden oluşan jüri tarafından bu ödüle layık görüldükleri kaydedildi.