HAMAS’ın Lübnan’daki yetkilisi Halil el-Hayye, Gazze’de İsrail’e karşı direnişi sürdüreceklerini söyledi.

Hayye, Al Jazeera televizyonuna yaptığı açıklamada, “Kapsamlı bir ateşkes ve tüm İsrail işgal güçlerinin Gazze’den çekilmesini istiyoruz. Sonra esirler meselesini konuşuruz” dedi.

İsrailli çevrelerce, “Gazze’deki savaş ve HAMAS sonrasına” işaret edilerek kullanılan “ertesi gün” ifadesine değinen Hayye, “Gazze’de ‘ertesi gün’ zaferimizdir. Her kim HAMAS’tan sonrasını düşünüyorsa, hayal görüyordur. Mukaddesatımız ve topraklarımız özgürleşmeden halkımızı savunmaktan geri durmayacağız” diye konuştu.

HALKIMIZ ASLA TESLİM OLMAYACAK!

Hayye, HAMAS’ın Gazze’de İsrail’e karşı aylarca direnecek kapasiteye sahip olduğunun altını çizerek, “Direnişin iyi durumda ve kararlı olduğu konusunda güvence veriyoruz. Halkımız teslim olma bayrağını asla kaldırmayacak, topraklarında kalıp direnişe sahip çıkacak” ifadesini kullandı.

HAMAS’lı yetkili, “Gazze, Batı Şeria ve tüm Filistin tektir, yönetimine de halkımız karar verir. Gazze’nin geleceği, Kudüs’ün ve tüm Filistin’in geleceğine bağlıdır. Biz, HAMAS olarak halkımızın bir parçasıyız ve yardımları artırmak için tüm kapıları çalıyoruz” şeklinde konuştu.

Gazze’nin günlük yüzlerce tır yardıma ihtiyacı olduğunu belirten Hayye, Arap ve İslâm ülkelerinin Gazze’ye insani yardım ulaştırılması için baskı yapmasını istedi.

Evinizde Bayram Yaparken Gazze’yi Unutmayın Evinizde Bayram Yaparken Gazze’yi Unutmayın

Hayye, Gazze’deki duruma dikkati çekerek, “İşgalci İsrail Gazze’yi iki silahla vuruyor; bombalar ve açlık” dedi.

Gazze’deki “insani ara” süresinde yalnızca 300 TIR yardımın ulaştırılabildiğini ifade eden Hayye, “Gazze’de içme suyuna erişimi olmayan çok sayıda aile var. Günlük 500 yardım TIR’ı ulaştırmak istiyoruz” diye konuştu.

4 TERÖRİST DAHA ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail ordusu, Gazze'deki çatışmalarda 4 üniformalı teröristin daha öldüğünü, bir askerin de ağır yaralandığını açıkladı. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, 14 Aralık'ta Gazze Şeridi'nin güneyinde ağır yaralanan Maglan Birliğinden astsubay üstçavuş Urija Bayer'in (20) öldüğü belirtildi. Duvdevan Birliğinden astsubay üstçavuş Liav Aloush (21) ile astsubay başçavuş Etan Naeh'in (26) Gazze Şeridi'nin güneyinde öldüğü kaydedilen açıklamada, aynı birlikten bir askerin de ağır yaralandığı aktarıldı. 7 Ekim'den bu yana ölen terörist İsrail askerlerinin sayısı 126'sı karadan işgal sürecinde olmak üzere 458'e yükseldi.

(milli gazete)

Editör: Yusuf Yusmar