Muslim Port Haber Merkezi | Sevde Köse

Bakanlık, dün Pazar günü yaptığı açıklamada, Nasser Hastanesi'nin yönetim ve sağlık ekiplerinden 70 kişinin esir alınmasının ardından hastanedeki eski binanın oda ve koridorlarında toplanan hastaların hareket edemediklerini söyledi.

Açıklamada şunları ekledi: "İşgalciler, hastaları başka hastanelerde tedavi görmek üzere tahliye edilmesini reddediyor, bu da onların hayatlarını tehlikeye atıyor." Yoğun bakımda kalan ya da diyalize ihtiyaç duyan hastaların olduğuna ayrıca anaokulu çağındaki çocuklarda yanık, amputasyon ve felç vakalarının da bulunduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü'nün çalışmalarıyla aralarında 3 yoğun bakım ve 5 diyaliz hastasının da bulunduğu toplam 14 hastanın hastane içerisinden tahliye edildiğini duyurdu.

Amaç Filistin'i Siyasi, Askeri ve Ekonomik Yok Oluşa Sürüklemek mi? Amaç Filistin'i Siyasi, Askeri ve Ekonomik Yok Oluşa Sürüklemek mi?

Bakanlık, "gerekli tıbbi ve insani kapasitenin eksikliğine ek olarak özellikle elektrik jeneratörleri ve oksijen istasyonların durdurulmasından sonra, tüm hastaların hayatlarının kurtulması için tahliyelerine izin verilmesi yönünde İsrail işgaline baskı yapma çabalarının devam ettiğine" dikkat çekti.

Daha önce Gazze Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref Kudret, İsrail işgal ordusunun Nasser Hastanesi'ni hizmet dışı bırakarak askeri kışlaya çevirdiğini söylemişti. İşgal ordusunun hastanedeki hastaları ve sağlık ekiplerini gözaltına alıp saldırdığını ve 8 hastanın ölümüne sebep olduğunu açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü Ortadoğu Bölge Direktörü Hanan Belhi, Nasser Hastanesi'ndeki durumu bir felaket olarak nitelendirerek hastaların güvenliğinden endişe duyduğunu vurguladı.

İsrail işgal güçleri, binlerce yerinden edilmiş insanı hastaneden çıkmaya zorladıktan sonra geçtiğimiz Perşembe günü Gazze Şeridi'nin güneyndeki en büyük ve en önemli hastanesi olan Nasır Hastanesine baskın düzenledi. Gazze Sağlık Bakanlığı, kompleksin yönetim ve ekibinden çok sayıda kişinin geçtiğimiz Cumartesi günü İsrail güçleri tarafından esir alındığını duyurdu.

7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail, Gazze Şeridi'nde çoğu çocuk ve kadın olmak üzere on binlerce kişinin şehit olmasına ve yaralanmasına neden olan yıkıcı bir savaş sürdürüyor.

*Yazımız Al Jazeera kanalında yayınlanan makaleden çeviri yapılmıştır.

Editör: Yusuf Yusmar