Uluslararası Gençlik Forumu (IYFO) tarafından düzenlenen İslam Dünyası Konferansları’nın bu haftaki konusu “Güney Afrika’nın Filistin meselesindeki öncü rolü” oldu. Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) Başkanı Mustafa Efe’nin konuk olarak katıldığı programda, önemli değerlendirmeler yer aldı.

NASIL BİR ŞEY YAŞADIKLARINI ONLAR ANLADI

AFSAM Başkanı Efe, Güney Afrika’da renge dayalı bir rejim biçiminin İsrail’in kuruluşun aynı yıla ve aynı aya denk geldiğini aktararak, ülkenin tarihi ile ilgili detaylı bilgiler aktardı. Güney Afrika rejiminin apartheid bir şekilde kurulduğunu da aktararak, yüzde 6 azınlık kesimin bütün ülkeyi yönettiğini aktaran Efe, sokaklarda siyahi vatandaşların katledildiğini de hatırlattı. Dünyada Filistinlileri en iyi anlayanların Güney Afrikalılar olduğunu da aktaran Efe, “Dünyadaki ülkeler arasında Filistinlileri en iyi anlayan ülke Güney Afrika’dır, Güney Afrikalılardır. Onların nasıl bir izolasyon içinde yaşadıklarını Güney Afrika anladı. Çünkü kendileri de aynı yaşadıkları zulmü yaşadı. 1994 yılında ise seçimlerle bu apartheid rejimi yıkıldı” dedi.

“İSLAM ÜLKELERİ, ORTAK SİLAHLI GÜÇ KURMALI”

Raid Salah: Bin Kızıl İnek de Kesseler Mescid-i Aksa Gerçeği Değişmeyecek Raid Salah: Bin Kızıl İnek de Kesseler Mescid-i Aksa Gerçeği Değişmeyecek

Efe, Filistin davasının küresel bir hale büründüğünü de aktararak, “7 Ekim Aksa Tufanı, Filistin davasını küreselleştirmiştir. İnsanlık tarihinde vicdani bir ittifak oluşmuş, İsrail ise tarihinin en büyük hezimetini yaşamıştır. 30 bin şehit ile bedel ödeyen Filistinli kardeşlerimiz ümmet için bir pusula olmuştur. Savaşın bitmesi İsrail’in durdurulması için en azından birkaç İslam ülkesi bir araya gelip ortak bir silahlı güç kuracağını ve İsrail’e karşı soykırımına karşı masum Filistinlileri koruyacağını beyan etmelidirler. Erbakan Hoca’mızın dediği gibi İsrail sadece güçten anlar” ifadesini kullandı.

İSRAİL’İN KITA AFRİKASI PLANLARINI ANLATTI

İsrail’in Afrika ülkelerine yönelik yürüttüğü politikaları da aktaran Efe, İsrail’in Afrika ülkelerine yönelik ‘maşam’ adlı bir organizasyonu olduğunu söyledi. Efe, 28 Afrika ülkesinin Fransızca, 18’inin de İngilizce dilini resmi olarak kullandığını ve İsrail’in Batı’nın sömürgesi olan bu ülkelere yönelik siyasi süreçler yönettiğini söyledi. İsrail’in bölgede etkinliğini artırmak için ‘kayıp kabileler’ diyerek Afrika ülkelerinde ‘Siyahi Yahudilerin’ olduğu tezini ortaya attığını da belirten Efe, Afrika ülkelerinin BM üyesi olduğunu, en azından bu tarz ilişkilerle o ülkeleri sessiz kalmaya mecbur hale getirdiğini söyledi. Efe, İsrail’in bölgeye yönelik ilişkilerin daha da eskilere dayandığını da belirterek, 5 bin uzmanın kıtada çalışma yürüttüğünü aktardı.

(milli gazete)