Filistinli mücahit gruplar, terörist İsrail'in Gazze Şeridi'ni yönetmek için yapılar oluşturma planlarının Filistin halkının kararlılığı karşısında başarısız olacağını belirtti. İsrail'in Gazze Şeridi'ni yönetmek için yapılar oluşturma planlarına ilişkin de açıklamada, "İsrail, Gazze Şeridi'ni yönetmek için iddia edildiği gibi yerel sivil veya aşiret organları oluşturmaya çalışıyor, ancak bunu başaramayacaklar" denildi.

Açıklamada, söz konusu önerilerle uğraşmanın "kimsenin kabul etmeyeceği veya onaylamayacağı ulusal bir ihanet" olarak değerlendirildi.

Siyonist İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, 5 Ocak'ta "İsrail'e düşman olmamaları ve aleyhte faaliyette bulunmamaları" şartıyla Gazze'yi Filistinlilerin yöneteceğini öngören bir görüş bildirmişti.

GAZZE, BİR TERÖRİSTE DAHA MEZAR OLDU

Filistin Yönetimi, 'Soykırım Davası'na Katılma Başvurusunda Bulundu Filistin Yönetimi, 'Soykırım Davası'na Katılma Başvurusunda Bulundu

Bu arada terörist İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki çatışmalarda bir askerinin öldüğünü, bir askerinin ağır yaralandığını duyurdu. Terör ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Nahal Tugayı Komutanı Roee Yohay Yosef Mordechay'ın (31), kuzeydeki çatışmalarda öldüğü belirtildi. Açıklamada, çatışmalarda bir subayın da ağır yaralandığı ifade edildi. İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 176'sı karadan işgal sürecinde olmak üzere en az 510 üniformalı teröristinin öldürüldüğünü kaydetti.

"DOST ATEŞİYLE" ÖLDÜRÜLEN İSRAİLLİ SAYISI 4

Öte yandan İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin doğusundaki Şucaiye Mahallesi'nde "dost ateşiyle" öldürdüğü İsrailli asker sayısının 4 olduğu ortaya çıktı. HAMAS'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail tarafından öldürülen teröristlerin konuşmalarını ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya mesajlarını içeren bir video yayınladı. Videoda, biri subay 4 İsrail askerinin olduğu görülüyor. İsrail askerleri, Netanyahu'dan barış yapılmasını ve evlerine dönmelerinin sağlanmasını istiyor. Esir 4 asker, Kassam mensuplarının, onların hayatta kalması için kendi hayatlarını tehlikeye attığını ve bu süre boyunca onlara saygılı davrandıklarını, istedikleri her şeyi temin ettiklerini belirtiyor. Başbakan Binyamin Netanyahu'ya seslenen askerler, savaşın ve füze saldırılarının durdurulmasını istiyor. Videoda ayrıca, İsrail askerlerinin beyaz bayrak sallayarak "biz esiriz" diye bağırdığı, ancak terörist İsrail güçleri tarafından soğukkanlılıkla öldürüldükleri belirtildi. Videonun sonunda "Netanyahu için başbakanlık koltuğu, evlatlarınızın evlerine dönmesinden daha önemli" yazısı yer aldı.

İSRAİL, YALAN ALGILAR PEŞİNDE

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, abluka altındaki Gazze Şeridi'nin kuzeyinde "HAMAS’ın askeri yapısının tamamen dağıtıldığını" öne sürdü. "HAMAS'ın Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki askeri yapısının tamamen dağıtıldığını" savunan Hagari, ordunun Gazze Şeridi’nin orta kesimi ve güneyinde de "HAMAS’ın dağıtılmasına" odaklandığını söyledi. İsrail ordusundan birkaç saat önce yapılan açıklamada ise Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki çatışmalarda bir İsrail askerinin öldüğü, bir askerin de ağır yaralandığı belirtilmişti.

(milli gazete)

Editör: Yusuf Yusmar