Ekvador'da yolsuzluk karşıtı söylemleriyle bilinen Cumhurbaşkanı adayı Fernando Villavicencio, seçimlere iki haftadan az bir süre kala suikaste uğradı. 

Başkent Kito'da düzenlediği bir mitingde silahla vurulan 60 yaşındaki Villavicencio hayatını kaybetti.

Fernando Villavicencio'nun öldürüldüğünü doğrulayan mevcut Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso, cinayetin arkasında organize suç örgütlerinin olduğunu öne sürdü.

Lasso suikast sonrası yaptığı açıklamada, "Sizi temin ederim ki bu suç cezasız kalmayacak. Organize suç çok ileri gitti ancak yasaların tüm ağırlığını hissedecekler." ifadelerini kullandı. 

Ekvador Başsavcılığı, cinayet sonrası çıkan çatışmada yaralanan bir şüphelinin gözaltında öldüğünü kaydett. 

Polisin Kito'da yaptığı baskınlarda altı şüpheli gözaltına alındı. 

Villavicencio öldürülmeden önce yaptığı son konuşmada, "yolsuzluğun kökünü kazıma ve ülkedeki hırsızları hapse atma" sözü vermişti. 

Ölüm tehdidi almıştı

Kampanya danışmanı Patricio Zuquilanda, başkanlık adayının suikastten önce en az üç kez ölüm tehdidi aldığını ve bunların yetkililere bildirildiğini söyledi. 

Villavicencio'yu tehdit edenler arasında, şu anda Ekvador'da faaliyet gösteren uluslararası organize suç örgütü Sinaloa Karteli'ne bağlı kişilerin de olduğu belirtildi. 

Bu tehditlere karşı, "İşte yüzümü gösteriyorum. Onlardan korkmuyorum." şeklinde bir açıklama yapmıştı. 

Villavicencio, 20 Ağustos'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak adaylardan biriydi ancak anketlerde ön sıralarda yer almıyordu. 

Netanyahu'dan Refah Uyarısı Yapan Biden'a "Gerekirse Tırnaklarımızla Savaşırız" Yanıtı Netanyahu'dan Refah Uyarısı Yapan Biden'a "Gerekirse Tırnaklarımızla Savaşırız" Yanıtı

Villavicencio, özellikle Rafael Correa'nın 2007-2017 yıllarındaki iktidarında ülkenin yolsuzluğa karşı en eleştirel seslerinden biriydi.

Önceki hükümetlerde yolsuzlukları araştıran bağımsız bir gazeteci olan Villavicencio, daha sonra yolsuzluk karşıtı bir kampanyacı olarak siyasete girdi.

Yetkililer çarşamba günü meydana gelen ve "terör eylemi" olarak nitelendirdikleri silahlı saldırıda aralarında polis memurları ve bir kongre adayının da bulunduğu en az dokuz kişinin yaralandığını açıkladı.

Editör: Yusuf Yusmar