Muslim Port Haber Merkezi | Oğuzhan Çördük

Dünyanın en büyük mülteci kampında korku ve ümitsizlik hakim. Kenya hükümetinin, mültecilerin sığındığı bu yerleşimleri hemen kapatmaya çalıştığı haberleri sığınmacılardaki endişeyi katladı.

Kenya İçişleri Bakanı Fred Matiang'i, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne (UNHCR), yaklaşık 600.000 kişiyi barındıran Dadaab ve Kakuma kamplarını kapatmak için iki hafta sürelerinin olduğunu açıkladı.

Aksi takdirde yetkililer, mültecileri Somali sınırına gitmeye zorlayacakları konusunda uyardı. Kenya İçişleri Bakanlığı'ndan paylaşılan bir tweet'te durum bir "ültimatom" olarak nitelendirildi ve daha fazla müzakereye yer olmadığı belirtildi.

Kakuma'da kalan Güney Sudanlı mülteci Austin Baboya, "[Kenya] hükümetinin kampta yaşayan insanların hayatlarını düşündüğünü sanmıyorum. Onlar sadece uyanır uyanmaz bu kararları mı veriyorlar onu da bilmiyorum," dedi. Mülteci kampından başka bir ev bilmediğini dile getiren 26 yaşındaki Baboya, "Bu bilgi şu anda tüm kampta paniğe neden oldu ve pek çok insan umudunu yitirdi" diye ekledi.