DSÖ Genel Müdürü Tedros Adhonam Ghebreyesus, dün (21 Mayıs Salı) yönelttiği çağrıda İsrail işgal rejiminden sağlık kurumlarının ve hastanelerin ihtiyaç duyduğu yakıtın içeri sokulmasına izin vermesini istedi. 

Siyonistlerin Soykırım Savaşı 251'inci Gününde... Katliamlar Sürüyor Siyonistlerin Soykırım Savaşı 251'inci Gününde... Katliamlar Sürüyor

Adhonam Ghebreyesus açıklamasında Gazze'de sadece sağlık sektörünün günde ortalama 50-60 bin litre yakıta ihtiyaç duyduğunu, DSÖ'nün ise önceki günlerde hastaneler için çok az miktarda yakıt sokabildiğini bunun da ihtiyacın çok gerisinde kaldığını dile getirdi. 

Ghebreyesus Gazze'de bugün sağlık sektöründe yaşanan krizin felaketin de ötesinde olduğunu, hastanelerin ve öncelikli sağlık kurumlarının çoğunun imha edildiğini, çalışmaya devam edenlerin de zarar gördüğünü, hastalıklara karşı aşılamaların çok düştüğünü, El-Avde Hastanesi'nin de halen muhasara altında olduğunu ifade etti.

Kemal Advan Hastanesi'ne yönelik saldırıların buranın sağlık hizmetlerinin çok düşmesine sebep olduğunu ve bu hastaneye ulaşılmasının da çok zorlaştığını belirtti. 

Ghebreyesus Refah'a yönelik askeri saldırıların da devam ettiğine ve bu yüzden ölümlerin ve yaralanmaların sürekli arttığına dikkat çekti.

Editör: Yusuf Yusmar