Dünya Sağlık Örgütü'nün Gazze'de sağlık kurumlarına yönelik saldırılarla ilgili olarak hazırladığı infografik raporunda, 7 Ekim ile 12 Mart tarihleri arasında Gazze Şeridi'ndeki sağlık kurumlarına düzenlenen saldırılar hakkında ayrıntılı bilgilere yer verildi. Bu saldırılarda 685 kişinin öldürüldüğü 902 kişinin de yaralandığı belirtildi. 

Amerika, Filistin'in Birleşmiş Milletler'e Tam Üyeliği Karar Tasarısını Veto Etti Amerika, Filistin'in Birleşmiş Milletler'e Tam Üyeliği Karar Tasarısını Veto Etti

İsrail işgaline temas edilmeden sadece sağlık kurumlarının hedef alındığı saldırılar üzerinde durulan raporda 99 sağlık kurumunun zarar gördüğü, bunlardan 30'unun hastane olduğu, 104 ambülansın hedef alındığı ve bunlardan 54'ünün tamamen tahrip edildiği belirtildi. 

İşgal güçleri Gazze'ye yönelik soykırım saldırılarında hastanelere karşı planlı bir şekilde saldırılar düzenliyorlar. Bu saldırılarda sağlık kurumları büyük zarar gördüğü gibi çok sayıda sağlık elemanı da hayatını kaybetti veya yaralandı.

Bazı hastaneleri haftalarca kuşatma altında tuttuktan sonra içlerine baskınlar düzenledi ve tam anlamıyla vahşet saçan saldırılar gerçekleştirdiler.

Hastanelere düzenlenen baskınlarda yüzlerce doktor veya sağlık çalışanı esir alındı. 

İşgalciler hastanelere düzenledikleri baskınlarda yeni doğan bebeklerin hayatta kalmaları için ihtiyaç duyulan cihazların elektriklerini keserek ölümlerine sebep oldular. 

Gazze şehrinin batısındaki Şifa Tıp Kompleksi'ne ise geçtiğimiz pazartesi günü yeniden saldırı düzenleyerek yine dehşet saçtılar. Birçok doktoru, sağlık çalışanını ve burada tedavi gören hastayı hunharca katlettiler. 21 Mart Perşembe sabahı da Şifa Hastanesi'nin İhtisas Binası'nı bombalarla patlatarak tamamen yerle bir ettiler. 

Savaşlarda sağlık kurumlarına, araçlarına ve elemanlarına saldırmak savaş suçu sayıldığı halde işgal güçlerinin bütün bu savaş suçlarını işlemesi karşısında uluslararası hukuk kurumları işgalci siyonistleri cezalandırmak ve bu suçları işlemelerinin önüne geçmek için hiçbir girişimde bulunmadı.